Středa, 25. května, 2022

Obchvat Frýdku-Místku se rýsuje. První část by mohla být otevřena do začátku léta

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Odvést dopravu z přetíženého padesátitisícového moravského města.To je hlavní cíl obchvatu na dálnici D 48, jehož první část by měla být otevřena do léta. Aktuální průtah Frýdkem-Místkem má negativní hlukové dopady na bytovou zástavbu a je častým zdrojem dopravních nehod.

Dálnice D 48, na které obchvat vznikne, patří k transevropské silniční síti TEN-T, a propojuje tak dálkový mezinárodní tah z Brna přes Frýdek-Místek a Těšín. Dále se napojuje na komunikace směřující do Polska a na Slovensko.

Obchvat tvoří hned tři dálniční stavby o celkové délce 10,8 kilometru.

„Směřujeme k tomu, aby se první část obchvatu na dálnici D48, která měří více než čtyři kilometry, otevřela na začátku léta. Druhou část pak ŘSD plánuje otevřít do konce roku v polovičním profilu, tedy obousměrný provoz jedním jízdním pásem,“ řekl na ministr dopravy Martin Kupka, který stavbu navštívil.

Stavbu navštívil i ministr dopravy Martin Kupka. Foto: ŘSD

Problémy se stavbou

Na druhé části obchvatu došlo k sesuvu, který zhotovitel nyní sanuje. Zároveň se objevily problémy s platností stavebního povolení na první a druhý úsek obchvatu. Ředitelství silnic a dálnic vše nyní řeší tak, aby případné zdržení ve výstavbě bylo co nejmenší.

Devět mostů

Stavba se nachází jižně od Frýdku a Starého Města. Začíná za mostem přes řeku Ostravici napojením na již budovanou stavbu „D48 Frýdek-Místek, obchvat I. etapa“. Trasa poté pokračuje jižně kolem Starého Města. V kilometru 4,450 kříží mostem železniční trať č. 324 Frýdek-Místek – Frýdlant a silnici II/477.

Plánovaný obchvat Frýdku-Místku. Foto:ŘSD

Celkem se v rámci obchvatu vybuduje devět mostů v celkové délce 958 metrů a pět protihlukových stěn. Stavaři budou muset vyřešit celkem 14 přeložek vodohospodářských objektů, 21 elektroobjektů a pěti plynovodů.

Kolik to bude stát?

Celkové výdaje na stavbu představují 3,158 miliardy korun, přičemž příspěvek z Operačního programu Doprava bude nejvýše 1,53 miliardy korun.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter