Ve snaze minimalizovat škody způsobené chybějícím právním rámcem upravujícím vzájemné vztahy se Londýn a Brusel dohodly na předběžném uplatňování dohody od už počátku tohoto roku. Dohodu, která upravuje uspořádání vzájemných vztahů Evropské unie a Spojeného království po brexitu, nyní schválili poslanci Evropského parlamentu.
Dohoda zmírňuje nepříznivé důsledky vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Zákonodárci však označují samotný brexit jako historickou chybu a připomínají, že žádná země mimo Evropskou unii nemůže využívat stejných výhod jako členské státy.
Shoda na letecké dopravě i rybolovu
Na pravidlech budoucí spolupráce se EU a Spojené království dohodly už na konci loňského prosince. Předběžně je začali uplatňovat od počátku roku, nicméně pro vstup dohody v platnost po 30. dubnu 2021 byl nutný i souhlas Evropského parlamentu.
Dohoda je založena na nulových kvótách a nulových clech. Ustanovení týkající se spravedlivé hospodářské soutěže by podle poslanců mohlo sloužit jako vzor pro budoucí dohody o volném obchodu. Plénum rovněž vyjádřilo souhlas s dalšími částmi dohody týkajícími se mimo jiné rybolovu, ochrany spotřebitelů, letecké dopravy a energetiky.
Spojené království odmítlo rozšířit působnost dohody na oblast zahraniční, bezpečnostní a rozvojové politiky. Stejně tak se britská vláda rozhodla neúčastnit se studentského výměnného programu Erasmus+.
„Evropská unie a Spojené království vytvořily základ pro vztah rovnocenných partnerů. Nejdůležitější je, že dnešek představuje začátek, nikoli konec. Dosáhli jsme dohody v řadě důležitých oblastí, jako je zajištění vzájemného přístupu na trh a budování dobrých obchodních vztahů. V oblasti zahraniční politiky a výměnných vzdělávacích programů stále zbývá mnoho práce,“ uvádí zpravodaj výboru Evropského parlamentu pro zahraniční věci Andreas Schieder.
Irsko jako priorita
Jednou z priorit Evropského parlamentu bylo zachování míru na irském ostrově. V této souvislosti poslanci odsoudili nedávné jednostranné kroky Londýna, které jsou v rozporu s Dohodou o vystoupení Spojeného království z Evropské unie.
Parlament rovněž vyzval britskou vládu, aby jednala v dobré víře a plně uplatňovala podmínky dohod, které podepsala, včetně Protokolu o Irsku a Severním Irsku, v souladu s harmonogramem stanoveným společně s Evropskou komisí.
Po Evropském parlamentu musí dohodu schválit i Rada. Poté může vstoupit v platnost.
Lucie Přinesdomová