INZERCE

Novela o podporovaných zdrojích energie přináší systém aukcí

Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo na vládu novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, který reaguje na požadavky Evropské komise. Aukční bonusy jsou velkou změnou, kterou zákon v oblasti podpory přináší výrobcům elektřiny. Aby nedošlo k poklesu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů po roce 2020 zavádí ministerstvo nové podpory.

Nová pravidla pro podporu obnovitelných zdrojů jsou nejdůležitější změnou, kterou přináší novela zákona ministerstva průmyslu a obchodu o podporovaných zdrojích energie. Jak jsme již naše čtenáře informovali v tomto článku, novela reaguje především na požadavky Evropské komise ohledně splnění podmínek, aby nedocházelo k neadekvátní podpoře některých zdrojů.

Dne 30. listopadu 2016 představila Evropská komise energetický balíček s názvem Čistá energie pro všechny Evropany. Tento legislativní balíček obsahuje celkem tři nařízení týkající se trhu s elektřinou, rizikové připravenosti v oblasti elektroenergetiky a správy Energetické unie. Balíček dále obsahuje čtyři směrnice, které se zabývají obnovitelnými zdroji energie, energetickou účinností, energetickou náročností budov a trhu s elektřinou,“ informuje ministerstvo vládu v důvodové zprávě předložené novely. V oblasti podpory obnovitelných zdrojů však EU upozornila Českou republiku na nedostatky v současné legislativě v rámci řízení Evropské komise 2017/2152 a v případě neschválení změn v novele hrozí České republice sankce.

Česká republika stejně jako ostatní členské státy EU jsou vázány směrnicí o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Tato směrnice stanovuje, že by členské státy měly do roku 2030 snížit podíl skleníkových plynů o 40 % v porovnání s rokem 1990 a zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 32 % a o 27 % zvednout i energetickou účinnost. „Členské státy mají možnost nastavit si „optimální“ příspěvek k celkovému cíli skrze Národní klimaticko-energetické plány s přihlédnutím ke specifickým okolnostem,“ píše MPO v předloženém materiálu.

„Rozsah podpory bude určen pouze pro nepalivové zdroje (kromě fotovoltaické elektřiny) a skládkový nebo kalový plyn. Palivové zdroje z důvodu zajišťování cíle OZE v sektoru vytápění a chlazení byly přesměrovány do podpory tepla,“ uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu změnu, kterou novela přináší do podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů a změny čeká i podporu elektřiny z druhotných zdrojů energie, která bude nově určena pouze pro podporu důlní plyny a ostatní odpadní teplo bude podporováno v rámci investiční podpory.

Po roce 2020 Česku hrozí, že dojde k poklesu elektráren a výroben tepla z obnovitelných zdrojů, jelikož některým stávajícím skončí nárok na provozní podporu elektřiny. MPO v reakci na to zavádí nové podpory, které zajistí financování i po skončení stávajícího období – podpora elektřiny pro zachování výrobny elektřiny v provozu, podpora tepla pro zachování výrobny tepla v provozu a podpora určená pro modernizaci výrobny elektřiny.

Novinkou v oblasti poskytování podpory budou aukční bonusy. Výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů s výkonem elektráren nad 1MW a u větrných elektráren nad 6MW budou soutěžit v rámci aukcí o podporu. „Ve vyhlášení aukce, které bude provádět MPO, se uvede zejména: lhůta pro podání nabídky, náležitost nabídky, druh PZE, celková hodnota soutěženého výkonu, lhůty pro uvedení výroben do provozu nebo dokončení modernizace, forma a způsob podání nabídky, výše finanční jistoty a její formu a koncept smlouvy o zajištění podpory z aukce. Ve vyhlášení může být také uvedeno maximální referenční cena nebo bonus,“ říká ke podmínkám podpory ministerstvo.

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje, že dotační programy budou financovány především z evropských zdrojů určených na boj s klimatickými změnami a z prodeje emisních povolenek.

Michal Ožuch