Nové zakázky automobilek stagnují

Obrábění. Ilustrační foto www.pixabay.com

Slabší, i když stále pozitivní jsou výsledky tuzemského průmyslu.


Meziroční tempo průmyslu v červnu pokleslo na 2,2 %, zatímco ještě v květnu výroba rostla o více než 8 %. V útlumu zůstává těžební průmysl a slabší čísla přicházejí i z energetiky. Naproti tomu zpracovatelskému průmyslu se vede velmi dobře, i když zpomalení si za poslední měsíc nelze rozhodně nevšimnout. Zvláště u dosavadního lídra celého průmyslu – výroby osobních automobilů. Ta se totiž zvýšila v posledním měsíci pouze o 3,3 %.

Důvodem ke zpomalení růstu průmyslu není podle našeho názoru nedostatečná poptávka, ale zřejmě už průmysl naráží na své kapacitní možnosti, ať už v podobě technologií nebo kvalifikovaných zaměstnanců. Ostatně průzkumy mezi firmami ukazují, že nedostatek zaměstnanců se stává stále větší bariérou pro další expanzi tohoto odvětví.

Statistika nových zakázek naznačuje, že růstu průmyslu se dočkáme i v nejbližších měsících, avšak jeho tempo bude přece jen o něco nižší. V automobilovém průmyslu tentokrát zakázky v minulém měsíci vykázaly jen mírný růst a už dokonce stagnovaly a zahraniční objednávky dokonce poklesly. Růst zakázek se tak nyní koncentruje do menších oborů jako je výroba kovů, chemického průmyslu a výroby elektroniky.

Zpomalení růstu průmyslu jde aktuálně na vrub především automobilkám, jejichž kapacity jsou zahlceny a prostor pro jejich další expanzi je v daných podmínkách téměř nulový. Proto pro druhé pololetí počítáme s růstem průmyslu, který se bude pohybovat jen okolo tří procent. Průmysl jako motor celé ekonomiky začíná zvolňovat a k dosažení tak vysokých očekávání – jako má třeba ČNB – jej budou zřejmě muset zastoupit některá menší odvětví ekonomiky.

Petr Dufek, analytik ČSOB