INZERCE

Durham Community Land Trust zpřístupňuje bydlení rodinám, pro které je standardní tržní nabídka nedostupná.

Netradiční model sdíleného bydlení v USA zpřístupňuje domy a byty chudším vrstvám

Ve Spojených státech je na vzestupu netradiční model financování dostupného bydlení. Takzvané komunitní pozemkové trusty prodávají domy, pozemky pod nimi ale zůstávají v jejich vlastnictví. Bydlení je tak podstatně lacinější, ale poptávka po něm je obrovská. Nedostane se tedy na každého.

Když se hovoří o sdíleném bydlení, řada z nás si představí Airbnb nebo jiné strart-upy, které zprostředkovávají zejména krátkodobé ubytování. Ve Spojených státech jde ale o něco jiného. Stále populárnější je zde model společenství, jež na svých pozemcích dovolí výstavbu domů, které patří někomu jinému. Díky tomu se k bydlení dostanou širší vrstvy Američanů, často ty, jejichž příjmy nejsou nikterak vysoké.

„Dům ve výstavbě,“ tak na takovou ceduli narazíte poslední dobou v jedné čtvrti města Druham v Severní Karolíně velmi často. Zpravidla stojí před parcelami, na nichž vyrostlo několik trámových rámů budoucích třípokojových domků. Až bude hotovo, domy budou k mání za nájemné dosahující pouhých 800 dolarů měsíčně (asi osmnáct tisíc korun), což je podle portálu Thisisplace.org asi čtyřicet procent pod úrovní tržního nájemného.

Dosažitelné a udržitelné

A právě taková úroveň nájmu je dostupná i pro lidi s nižšími příjmy. Například pro pracovníky v restauracích nebo vrátné, nejen pro vyšší střední třídu. Domy totiž staví neziskový developer Durham Community Land Trust (DCLT). „Uděláme některé rodiny velmi šťastnými,“ řekla portálu Thisisplace.org Selina Macková, ředitelka zmíněné organizace.

DCLT totiž svou činnost opřel o model, kdy je od sebe odděleno vlastnictví pozemku, na němž dům stojí, a právě toho domu. Zatímco pozemek zůstává v majetku DCLT, dům si může pořídit nebo pronajmout jeho budoucí obyvatel. Zastánci takového modelu říkají, že jde o velmi účinný nástroj, jak dostupné bydlení nabídnout širšímu okruhu zájemců. Obzvláště v současné době, kdy tržní ceny domů a bytů dosahují astronomických výšin, a přestože se růst v mnoha místech napříč USA zastavil, dolů zatím nesměřují. A když, tak ne tolik, aby to řešilo problém nemajetných rodin.

„Vytvořením určité zásoby permanentně dostupného bydlení docílíme nejen toho, že další rodiny budu mít kde složit hlavu, ale zároveň bude pro ně toto bydlení udržitelné po dlouhou dobu,“ uvedl Tony Pickett, ředitel jiného neziskového developera, Grounded Solutions Network.

Dvě stovky jsou málo

Komunitní pozemkové trusty, jak se těmto developerům také někdy říká, dávají nízkopříjmovým rodinám šanci stát se vlastníky domu, na který by jinak nejspíše nikdy nedosáhly. Podle zjištění Centra pro americký pokrok, dosahuje medián bohatství afroamerických rodin jen asi jedné desetiny rodin bělošských. A to v zemi, kde vlastnictví domu je jeden ze základních stavebních kamenů rodinného bohatství. Jestliže se tedy podaří snížit bariéru v podobě příliš vysokých cen nemovitostí, je to pro mnoho rodin příležitost, jak nějaké rodinné bohatství vytvořit.

Po celých Spojených státech dnes podobných pozemkových trustů funguje přes dvě stě. Začalo se tak dít v důsledku růstu cen nemovitostí a zároveň i kvůli tomu, že v posledních letech začínají zdražovat i standardní úvěry na bydlení. A to kvůli tomu, že Federální rezervní systém již více než tři roky soustavně zvyšuje úrokové sazby. „Samozřejmě jsme trnem v oku bankéřům a dalším zprostředkovatelům půjček na bydlení,“ řekl Pickett.

Přes dvě stovky komunitních pozemkových trustů ale není na tak velký trh, jakým ten americký je, dost. Proto bude i nadále drtivá většina rodin odkázána na běžné nástroje pro financování svého bydlení. Vyplývá to především z povahy těchto neziskových developerů, kteří nejsou zcela logicky schopni akumulovat tak velké množství finančních zdrojů, aby dokázali uspokojit prakticky nekonečnou poptávku po takto dostupném bydlení.

-zm-