Před bezhlavým rušením armádních zakázek v důsledku současné krize varuje Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Jejich zastavení by mělo fatální dopad na český obranný průmysl, přineslo by masové propouštění a bylo likvidační pro státní i soukromé společnosti obranného průmyslu v České republice.

V době, kdy se domácí obranný a strojírenský průmysl nadechoval k životu a začal se opět stavět opět na vlastní nohy, přichází další rána. V souvislosti s pandemií coronaviru a následnými úspornými opatřeními se mluví o tom, že je potřeba redukovat armádní zakázky. Přitom se jedná například o dosud největší tendr v historii za 52 miliard korun na bojová vozidla pěchoty. Podružné nejsou ani ostatní zakázky. Navíc do všech by měly být významně zapojeny také domácí firmy. Ostatně – je to podmínkou těchto tendrů. Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu dokonce pro větší dohled nad zapojením domácích firem zřídilo Sekci lokalizace průmyslové spolupráce. „Chceme více dohlédnout na to, aby se slova zahraničních zbrojařů o zapojení českého průmyslu proměnila v činy. Zahraniční společnosti o zapojení českého průmyslu do zakázky na nová BVP i do jiných projektů intenzivně hovoří. Ale z pohledu českého obranného průmyslu musí existovat reálné závazky dříve, než bude Ministerstvem obrany vítěz vybrán a kontrakt s ním uzavřen. Poté se totiž oslabí motivace vítězného dodavatele české firmy do výroby zapojit,“ řekl před rokem ke vzniku sekce prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

„Ačkoli se rozhodnutí zrušit zakázky pro Armádu České republiky mohou zdát jako jednoduchá a efektivní rozhodnutí, jak ušetřit desítky miliard korun v jeden moment, opak je pravdou,“ varuje nyní Hynek Jiří Hynek. Podle něj aktuálně probíhající či připravované projekty ze strany Ministerstva obrany České republiky, respektive Armády České republiky, jsou totiž klíčové pro přežití obranného průmyslu v ČR jako takového.

„Všechny tyto projekty mají jako klíčový parametr průmyslovou spolupráci. Ta do České
republiky nejen vrací výraznou část hodnoty zakázek, ale díky multiplikačním efektům zajišťuje další rozvoj obranného a návazného průmyslu. A nejen to – zajišťuje zaměstnanost – mimochodem mnohdy ve strukturálně zanedbaných oblastech ČR, kde by bylo velmi komplikované hledat adekvátní náhradu po ztrátě pracovních míst,“ vysvětluje prezident AOBP dále. Jednalo by se přitom až o desítky tisíc ztracených pracovních míst. Jak Hynek dodává, velmi positivní dopad mají projekty také na udržení kvalifikovaných pracovníků v ČR, zajišťují přísun know-how a vytvářejí prostor pro vývoj a výrobu do budoucna, včetně aktivní participace akademické obce a spolupráce s vyspělými společnostmi a armádami po celém světě.

Mohlo by vás zajímat

Zrušení armádních zakázek by ČR připravilo o 300 miliard korun a zatížilo veřejné finance náklady na sanaci uzavřených továren a propuštěných zaměstnanců

V současné době probíhají či jsou Ministerstvem obrany připravovány projekty v hodnotě
blížící se hodnotě 100 miliard korun. Pokud budeme brát průměrný multiplikační koeficient pro (nejen) obranný průmysl v České republice, pak to znamená celkovou hodnotu dosahující téměř 300 miliard korun! „V případě zaměstnanosti je nutné uvažovat multiplikační efekt dosahující 3,7! Je přitom nutné brát v potaz nejen kladné saldo obojího – ale také negativní. Tedy nerealizace zakázek by ČR fakticky připravila o bezmála 300 miliard korun a způsobila zásadní zvýšení nezaměstnanosti. To by měly být zásadní argumenty pro to, projekty bezhlavě nerušit, ale naopak je podpořit jako důležitou injekci pro český průmysl. Jako chytré řešení, které si samo na sebe vydělá,“ podotýká Jiří Hynek.

-red-