INZERCE

Tank T-72. Foto: Pixabay

Německo umožní dodat těžké zbraně na Ukrajinu ve spolupráci se Slovinskem

Německá vláda chce nepřímo umožnit dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu ze Slovinska. To má na Ukrajinu poslat větší počet tanků T-72 a jako náhradu dostat od Německa pancéřové vozy Marder a kolové obrněnce Fuchs, tvrdí dnes na základě svých informací agentura DPA. Nejasný příslib dodání obrněných vozů Ukrajině dnes dala německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková při návštěvě Estonska, nepřiblížila ale lhůty ani množství.

Ukrajinská armáda zbraňový systém T-72, pocházející ještě ze Sovětského svazu, už používá, a proto nevyžaduje velký zácvik. Tyto tanky podle neoficiálních informací Ukrajině už dříve poslala i Česká republika.

Podle informací, které DPA získala z vládních zdrojů, Slovinsko jako kompenzaci požadovalo také další moderní techniku z Německa, mimo jiné tank Leopard 2, kolový obrněnec Boxer a pancéřový vůz Puma, který bundeswehr zavádí do své výzbroje jako nástupce Marderu.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dnes televizi RTL potvrdila, že Německo vycvičí ukrajinské vojáky v používání samohybné houfnice PzH 2000. Podle dřívějších zpráv má tyto houfnice na Ukrajinu dodat Nizozemsko. Německo to podle Lambrechtové učinit nemůže, protože na to bundeswehr není dostatečně vybaven.

Německo je kvůli dosavadnímu odmítání poskytnout Ukrajině těžké zbraně vystaven kritice. Ještě v úterý spolkový kancléř Olaf Scholz prohlašoval, že Ukrajina si může v Německu nakoupit zbraně ze seznamu, který Berlín sestavil v součinnosti s Kyjevem. Podle informací deníku Bild ale byly z tohoto seznamu vyškrtnuty všechny položky, které Ukrajina považuje za důležité.

„Neexistují pro nás žádná tabu, pokud jde o obrněné vozy a další zbraně, které Ukrajina potřebuje,“ ujišťovala však dnes německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která jednala v Tallinnu se svojí estonskou kolegyní Evou-Mariou Limetsovou.

Baerbocková řekla, že Německo nyní zjišťuje, jaká údržba pancéřových vozů Marder bude zapotřebí, než je bude moci ukrajinská armáda nasadit.

Prioritou Berlína je podle Baerbockové zajistit, aby Ukrajina rychle dostala starší výzbroj sovětské konstrukce, kterou by její armáda mohla používat bez dalšího výcviku. Ministryně vysvětlila, že Německo se chystá nahradit tuto techniku, kterou mají spojenecké zemi k dispozici, modernějším vybavením německé výroby. Na dotaz novinářů řekla, že Berlín ale zaplatí ukrajinským vojákům výcvik pro používání tanku Leopard.

(čtk)