Angela Merkelová bude chtít po brexitu prosadit velkou obchodní dohodu s Indií. Německo tak chce oživit dekádu stará jednání.

Evropská unie bude chtít případný tvrdý brexit kompenzovat dojednáním velké dohody o volném obchodu s rychle rostoucí ekonomikou a druhým největším světovým trhem. Oznámila to německá kancléřka Angela Merkelová u příležitosti čtyřdenní návštěvy indického premiéra Narendry Modiho v Berlíně.

Někteří analytici věří, že brexit paradoxně uzavření obchodní smlouvy mezi Evropskou unií a Indií usnadní. Unie se totiž nebude muset ohlížet na britské zájmy, jakým je například vízová otázka pro indické pracovníky, kteří mají zájem přijít do Spojeného království za prací, nebo celní sazby na dovoz skotské whisky do Indie.

„Pokračování vyjednávání o obchodní dohodě mezi Německem, respektive Evropskou unií, a Indií je pro nás velmi důležité,“ řekla podle portálu Politico.eu Angela Merkelová. „Německo bude v Bruselu vyvíjet velké úsilí, by se jednání znovu otevřela a probíhala daleko rychleji než v minulosti,“ dodala německá kancléřka.

Resuscitace po deseti letech

Smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Indií byla na pořadu dne již před deseti lety. Po šesti letech se však jednání zadrhla prakticky ustala. Důvodem byly neshody v oblastech jako zemědělství, obchod s generickými léčivy nebo volný pohyb pracovních sil.

Za Merkelové snahou stojí mocná lobby německých firem. Ty mají pochopitelně zájem o daleko hlubší přístup na indický trh s 1,2 miliardou potenciálních zákazníků. Kromě obchodních bariér je však od větší angažovanosti v Indii zatím odrazují nedokonalá pravidla, která prý nedostatečně chrání zahraniční investice. I to by měla obchodní dohoda ale vyřešit.

„Jasně vidíme, že Indie učinila obrovský pokrok,“ řekl portálu Politico.eu Hubert Lienhard, předseda Asijsko-pacifické komise zastupující zájmy německého byznysu v uvedeném regionu. „Nicméně stále vidíme mnoho dalšího, co musí být ještě uděláno,“ dodal.

Před rokem a půl začala vláda premiéra Modiho vypovídat několik dohod o investicích mezi Indií, Německem a dalšími členskými zeměmi Evropské unie. Důsledkem je zhoršená ochrana zahraničních investic v Indii. Všeobecná obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Indií by pak všechny bilaterální dohody na toto téma mohla nahradit.

Brexit jako naděje

Proces odchodu Velké Británie z Evropské unie skýtá naději, že se jednání mezi Indií a EU znovu oficiálně rozběhnout. Vlády členských zemí a zástupci byznysu s tím v zásadě souhlasí. Nyní už prakticky nehrozí, že by rozhovory mezi oběma regiony měly váznout.

„Jsme velmi optimističtí v tom, že brexit uvede věci opět do pohybu,“ řekl portálu Politico.eu nejmenovaný právník, který poskytuje evropským i indickým společnostem poradenství v oblasti investic.

Prosazovaná dohoda mezi EU a Indií by mohla vést k radikálnímu snížení či dokonce zrušení tarifních i netarifních překážek obchodu. V takovém případě by se export Evropské unie do Indie mohl více než zdvojnásobit. Podle německého výzkumného Ifo Institutu by to trvalo pouhé desetiletí. Během stejné doby by se objem dovozu z Indie do Evropské unie měl zvýšit o necelých 90 procent.

Přesměrování do Německa

Efekt neúčasti Velké Británie na připravované dohodě je nejednoznačný. Pro zbývající členy Evropské unie by podle Ifo Institutu bylo přínosné, pro Indii by naopak bylo lepší, kdyby smlouva Spojené království zahrnovala.

Naopak vzájemným investicím dohoda podle Ifo Institutu prospěje. Velká Británie je sice historicky největším příjemcem indických investic mezi zeměmi EU, ale na paty jí šlape Německo. A jakmile Británie blok 28 zemí opustí, Německo nejspíš její místo zastoupí. Dokonce může prý dojít i k tomu, že se indický kapitál, který už na Ostrovech je, přesune na kontinent, tedy hlavně do Německa.

„Německo je dnes druhou nejatraktivnější destinací indických investorů,“ řekla Shobana Kamineniová, prezidentka Konfederace indických průmyslových asociací. „Ale to bylo před brexitem, všechno se může změnit,“ dodala.

-usi-