Neděle, 19. září, 2021

Nedostatek čipů trvá. Kolínská Toyota od zítřka opět zastavuje výrobu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od pondělí kvůli nedostatku čipů opět přestane vyrábět. Obnovení výroby se plánuje na 19. září. Výroba v Toyotě se neobnovila po celozávodní dovolené, která skončila v polovině srpna. Poprvé se výrobní linky rozjely v tomto týdnu, produkce ale byla pouze několik set vozů. Běžně kolínská automobilka vyrobí asi tisíc vozů denně.

Zaměstnanci dostávají osmdesát procent průměrného platu. Většina z nich je ale v práci, chodí například na různá školení. „Situaci sledujeme na denní bázi,“ říká mluvčí společnosti Tomáš Paroubek.

V kolínské automobilce se zatím nepodařilo spustit ani plánovanou výrobu modelu Yaris. Zahájena má být v letošním roce, kvůli nedostatku čipů se ale začátek výroby posouvá. Datum slavnostního spuštění výrobní linky na Yaris tak zatím není známé.

Problémy nemá pouze kolínská Toyota, ale i další automobilky. O týden delší byla letní odstávka například ve Škodě Auto. V mladoboleslavské automobilce se stále ruší některé směny, problémy se očekávají nejméně celý podzim. 

Zaměstnanci Škody Auto dostávají za zrušené směny náhradu mzdy 85 procent průměrného výdělku, což odpovídá obvyklému dennímu výdělku.

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic zaměstnává v Kolíně asi dva a půl tisíce lidí. Loni prvního dubna spustila nábor nových zaměstnanců do výroby modelu Yaris, přijmout chce až tisíc lidí. 

Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu klesla v loňském roce výroba aut v kolínské automobilce o 26,4 procenta na 147 865 aut.

čtk

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter