INZERCE

Nečerpáme! hlásí MMR. Samo ale nečerpá nejvíc

Česku hrozí, že nestihne vyčerpat více než 111 miliard korun z evropských fondů, které ještě v rámci programového období 2007 – 2013 zbývají.

Podle informace o stavu čerpání prostředků z EU ke konci letošního srpna je z fondů EU proplaceno 83,5 % z celkové částky, která je pro Českou republiku vyhrazena v rámci programového období 2007 – 2013. Nejvíce zaostává Ministerstvo pro místní rozvoj.

Česká republika má pro programové období 2007 – 2013 vyčleněno z evropských fondů přibližně 676 miliard korun. Z nich bylo za tento rok třeba vyčerpat ještě zhruba 200 miliard. Ke konci srpna tohoto roku Ministerstvo pro místní rozvoj konstatovalo, že zbývá proplatit stále ještě více než 111 miliard, což znamená opětovnou kumulaci výdajů na poslední měsíce programového období. Tím se zvyšuje riziko chybovosti při následných auditech a kontrolách. Riziko nadále představují také možné korekce, které znovu navyšují nedočerpanou alokaci.

V souvislosti s problematickým plněním predikcí čerpání a zbývajícím enormním objemem prostředků k zadministrování, řídicí orgány předkládají žádosti o posun konečného termínu pro předkládání souhrnných žádostí v souladu s Metodikou finančních toků a kontroly (MFTK) programů spolufinancovaných ze strukturálních fondů, Fondu soudržnosti a Evropského rybářského fondu na programové období 2007–2013, a to do května, respektive června 2016.

Co se týče plnění opatření ke snížení rizik majících dopad na nedočerpání alokace 2007 – 2013, většina opatření již byla realizována. Některá opatření však nebyla dokončena v termínu a jejich plnění nadále probíhá. Plnění těchto opatření Ministerstvo pro místní rozvoj jakožto Národní orgán pro koordinaci prý pravidelně monitoruje.

Jednou z intenzivně řešených rizikových oblastí, v rámci níž jsou na úrovni vlády ČR stanovena zásadní opatření, je problematika EIA a související přezkum projektů z hlediska souladu s evropskou EIA legislativou. V této oblasti je řešena nejen otázka samotného dokončení přezkumu velkých dopravních projektů a jejich předložení Evropské komisi (EK), ale také nedávno vznesený požadavek EK týkající se doložení dodržování rámcové směrnice o vodě.

Nejvíce proplacených prostředků příjemcům z alokace je evidováno u operačního programu Podnikání a inovace (95,9 % celkové alokace) a operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (88,5 % celkové alokace).

Nejvyšších meziměsíčních nárůstů ve sledovaném období (červenec – srpen 2015) dosáhl Regionální operační program Jihozápad (nárůst o 3,0 %) a dále pak operační program Podnikání a inovace (nárůst o 2,5 %).

Naopak v případě Integrovaného operačního programu, který je v gesci Ministerstva pro místní rozvoj nedosahuje podíl proplacených prostředků na celkové alokaci programu ani hranice 70 %. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace pak překračuje tuto hranici pouze minimálně.

-usi-