INZERCE

Policie. Zásah. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje na Ředitelství silnic a dálnic. Akci dozoruje člověk Bradáčové

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují v centrále Ředitelství silnic a dálnic na pražském Kačerově. Podle dozorujícího žalobce z pražského Vrchního státního zastupitelství Tomáše Minxe policejní operace souvisí s podezřením na zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a na pletichy při zadávání zakázek.

„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené Národní centrálou proti organizovanému zločinu SKPV pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle § 256 trestního zákoníku a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži podle § 257 trestního zákoníku,“ uvedl Tomáš Minx na webu veřejné žaloby.

Na zásah v centrále Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) upozornil Deník N, kterému to potvrdil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Mám jen základní informaci, že tam policie zasahuje. Předpokládám ale, že důvodem není současná práce ŘSD,“ uvedl Martin Kupka.

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl pak serveru iRozhlas.cz řekl, že ředitelství poskytuje policii maximální součinnost. Potvrdil, že detektivové v silniční centrále zasahují už od brzkého rána.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl pak doplnil, že policie zajišťuje doklady k historickým zakázkám ŘSD.

Jedním z hlavních podezřelých je podle zjištění Seznam Zpráv, které redakce ověřila z několika zdrojů, bývalý ředitel provozního úseku ŘSD František Sedláček.Vyšetřovatelé sbírají důkazy pro vyšetřovací verzi, že tento manažer dohazoval zakázky spřáteleným společnostem. Jednalo se podle zjištění Seznam Zpráv o menší práce v řádech stovek tisíc až milionů korun, mimo jiné o zakázky na údržbu dálnic.Že je František Sedláček v hledáčku policistů, potvrdily redakci dva zdroje, jež mají o případu hodnověrné informace. Policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu také viděl reportér Seznam Zpráv přímo u Sedláčkova domu ve Hvězdonicích na Benešovsku. Provádějí tam domovní prohlídku.Sedláček odešel z ŘSD předloni v létě. Podle interního časopisu Dálničář kvůli reorganizaci úseku, kde pracoval. Podle dalších ověřených informací Seznam Zpráv se však už tehdy objevila proti němu první vážná podezření kolem zakázek, a vedení ŘSD se ho proto zbavilo.

Server Lidovky.cz uvedl, že v kauze je obviněno více než 30 fyzických a právnických osob.

Podle Deníku.cz policisté prověřují zakázky v hodnotě stovek milionů. A jednou z firem, kde policisté zasahují, je podle tohoto média společnost 3K značky z Říčan u Prahy.

Problémy žalobce

Žalobce Tomáš Minx mimochodem žaluje u Krajského soudu v Ústí nad Labem 27 osob, a to převážně pro trestnou činnost spočívající v ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžících o dotace Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad a doprovodnou trestnou činnost, u 22 z nich právně kvalifikovanou jako účast na organizované zločinecké skupině.

Případ, který měl být výkladní skříní obžaloby, se mu ale na jaře poněkud zašmodrchal. Bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz, který několik let popisoval policii systematické machinace při rozdělování dotací z Evropské unie vzal totiž náhle všechna svá svědectví zpět. Spolupracovat přestal po sedmi letech a vzdal se i pozice korunního svědka – takzvaného spolupracujícího obviněného.

Žalobce Minx dozoroval i kauzu údajně nevýhodného dodatku ke smlouvě Správy státních hmotných rezerv s kontroverzní společností Viktoriagruppe na pronájem tanku státní firmy Mero v Nelahozevsi. Tímto dodatkem byl pronájem ukončen s vizí velkého státního nákupu ropy. Obžalováni byli bývalý šéf Vojenského zpravodajství a později správy rezerv Ondrej Páleník a jeho předchůdce a podřízený Tomáš Perutka. U sodů neúspěšný žalobce Minx se dovolal k soudu Nejvyššímu. Ten ovšem také zkonstatoval, že K žádné trestné činnosti nedošlo, a že naopak oba manažeři jednali v zájmu státu. Ekonomický deník o tom informoval podrobně ZDE.

(hrb)