INZERCE

Cílem partnerství je identifikovat potřeby v oblasti dovedností a vypracovat vhodné učební osnovy a školicí programy, aby se zajistilo, že pracovní síla v energeticky náročných odvětvích bude mít ty správné dovednosti. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Naděje pro energeticky náročná odvětví? S pracovními silami „se správnými dovednostmi“ by mohlo pomoci nové evropské partnerství

Partneři z průmyslu, výzkumné organizace, sociální partneři a vzdělávací a školicí organizace s podporou Evropské komise založili v uplynulých dnech rozsáhlé partnerství pro dovednosti v energeticky náročných odvětvích. Evropská komise to oznámila na své energetické webové platformě.

Cílem tohoto partnerství je identifikovat potřeby v oblasti dovedností a vypracovat vhodné učební osnovy a školicí programy, aby se zajistilo, že pracovní síla v energeticky náročných odvětvích bude mít ty správné dovednosti, které jí umožní zůstat lídrem v oblasti ekologického a digitálního přechodu. Bude také podporovat nábor a zvyšování kvalifikace pracovníků. Energeticky náročná odvětví v současné době tvoří více než 20 procent evropského zpracovatelského průmyslu a zaměstnávají více než 7 milionů lidí Evropanů.

„Energeticky náročná odvětví mají zásadní význam pro ekologický a digitální přechod EU. Poskytují ocel pro větrné turbíny, hliník pro elektromobily a chemikálie pro polovodiče. Zajištění konkurenceschopnosti energeticky náročných odvětví a dvojího přechodu vyžaduje vysoce kvalifikovanou a specializovanou pracovní sílu. Toto nové rozsáhlé partnerství v oblasti dovedností je nejnovějším příkladem úspěšné spolupráce v každém průmyslovém ekosystému mezi příslušnými partnery při vytváření potřebných programů odborné přípravy a dovedností,“ řekl k partnerství pro dovednosti v energeticky náročných odvětvích komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

„Zelená a digitální transformace způsobují obrovské změny v evropských průmyslových odvětvích, včetně energeticky náročných odvětví. Potřebujeme, aby dovednosti lidí držely s těmito změnami krok, aby se mohli orientovat na měnícím se trhu práce a aby podniky mohly najít pracovníky s potřebnými dovednostmi, kteří jim umožní růst. Dnešní partnerství je vynikajícím krokem správným směrem a pomáhá nám dosáhnout cílů EU v oblasti vzdělávání do roku 2030,“ doplnil komisař pro zaměstnanost a sociální práva Nicolas Schmit.

Tato dohoda je už osmnáctým rozsáhlým partnerstvím v oblasti dovedností v rámci Paktu pro dovednosti, stěžejní iniciativy Evropského programu dovedností. Díky němu bylo pro každý průmyslový ekosystém průmyslové strategie EU vytvořeno alespoň jedno rozsáhlé partnerství v oblasti dovedností.

Pakt pro dovednosti přispívá k Evropskému roku dovedností a hlavnímu cíli Evropské unie, podle něhož by se do roku 2030 mělo každoročně účastnit odborné přípravy alespoň 60 procent všech dospělých.

Zákon o čistě nulovém průmyslu nedávno navrhl opatření k zajištění kvalifikované pracovní síly v odvětví čistých technologií, která by podpořila náš přechod na čistě nulovou ekonomiku.

Dříve uzavřené memorandum je k dispozici ZDE.

(nik)