Pátek, 16. dubna, 2021

Nabídky mobilního volání, internetu a SMS si mohou zákazníci porovnat v novém nástroji. Od dubna to půjde také u pevného internetu a televize

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Český telekomunikační úřad zprovoznil nový nástroj na srovnání cen a kvality služeb elektronických komunikací. Lidé si tak mohou porovnat nabídky nejen na mobilní volání, ale také SMS či data mobilního internetu. Informace do srovnávače poskytují přímo operátoři. Od dubna bude možné podobným způsobem porovnávat služby nejen u pevného volání a internetu, ale také u televize.

Srovnávací nástroj cen a služeb elektronických komunikací fungoval v pilotním režimu už od loňského května, ostrý provoz zahájil Český telekomunikační úřad nyní. Od příštího měsíce plánuje podobnou službu také u volání a internetu z pevného místa. Srovnat ale půjde i nabídky placených televizí.

Posílení práv zákazníků

Informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb. Tedy jednotliví operátoři a podnikatelé.  Ti také ručí za jejich správnost.

Služba je bezplatná a nekomerční. ČTÚ nástroj vytvořil a provozuje na základě povinnosti, kterou mu ukládá zákon o elektronických komunikacích.

Novela zákona ale přinesla i další posílení práv zákazníků. Zásadním způsobem přispěla k rychlejšímu přechodu k jinému operátorovi. Také prakticky zrušila smluvní pokuty, pokud zákazník předčasně ukončí smlouvu na dobu určitou.

Individuální srovnání

Spotřebitelé do srovnávače zadají požadované parametry – navolit si mohou předpokládanou výši spotřeby, ale i upřednostňovaný typ závazku. Následně tak mají možnost vybrat službu, která je pro jejich potřeby nejvýhodnější.

Naopak poskytovatelé telekomunikačních služeb mají možnost si ověřit, zda jsou jejich nabídky konkurenceschopné. Srovnávací nástroj tak podpoří i dynamičtější rozvoj na tomto trhu, a to díky tlaku spotřebitelů na jednotlivé operátory.

„Věřím, že srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací přispěje k dalšímu zlepšení orientace spotřebitele na trhu. Poskytovatelé služeb budou motivováni k rychlejší úpravě nabídek a tím i k rozvoji konkurenčního prostředí,“ uvedla předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.

Kde jinde srovnávat

Tento srovnávací nástroj u nás není jediný. Obdobnou bezplatnou službu už nějakou dobu nabízí i spotřebitelská organizace dTest. Součástí srovnávače jsou jak mobilní časově neohraničené tarify, tak také akční zvýhodněné nabídky. dTest zde zároveň upozorňuje i na různá záludná ustanovení smluv, obchodních podmínek a ceníků.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter