Úterý, 17. května, 2022

Odcházející vláda ještě stihla zdvojnásobit kofinancování zemědělských projektů na 65 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Odcházející vláda premiéra Andrej Babiše (ANO) včera podpořila návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) na zvýšení podílu finančních prostředků ze státního rozpočtu u zemědělských projektů podpořených z evropských peněz do roku 2027 na 65 procent. V současné době to je 35 procent. Ročně půjde zhruba o 12 miliard korun. Kdyby se program doplácel ze 40 procent, bylo by to pro státní pokladnu každoročně o osm miliard levnější, uvádí se v materiálu, který včera schválila vláda.

Vláda včera na svém zasedání rozhodla o zásadní změně ve financování zemědělských projektů podporovaných z evropských peněz v rámci evropské společné zemědělské politiky, resp. Programu rozvoje venkova. Současnou výši kofinancování projektů z prostředků státního rozpočtu 35 procent zvýšila na 65 procent. Ročně se tak příslušný rozpočet zvýší o zhruba dalších 12 miliard korun.

O schválení svého návrhu na rozpočet tzv. strategického plánu společné zemědělské politiky pro období 2023 – 2027 informoval včera po jednání vlády ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Strategický plán představuje zásadní dokument pro realizaci zemědělských dotací financovaných z evropského rozpočtu, který musí vláda do konce roku zaslat Evropské komisi ke schválení. Ta si tak chce „pohlídat“, že evropské peníze budou vynakládány efektivně a v souladu se schválenými principy a pravidly evropské zemědělské politiky. Na jeho textu se však ještě pracuje, a finální verzi tak bude do Bruselu zasílat až nová vláda.

Vláda chce kompenzovat nižší přísun peněz z EU

Evropský rozpočet na nadcházející období se oproti tomu předchozímu snížil podle ministerstva zemědělství téměř o třetinu. Vláda tak chce podle svých slov vyšším kofinancováním tuto „ztrátu“ kompenzovat. „Při nižším než 65procentním rozpočtu je zřejmé, že by některé intervence nemohly být podpořeny vůbec nebo jen velmi omezeně. A jde o podpory nezbytné k rozvoji českého zemědělství, potravinářství, lesního hospodářství a venkovských území, jako jsou například pozemkové úpravy, investice do zpracování zemědělských produktů, inovace či diverzifikace při pěstování plodin,“ řekl Toman na tiskové konferenci.

Navýšení podle něj také bere v úvahu kofinancování v okolních státech a je nezbytné pro udržení potravinové soběstačnosti a konkurenceschopnosti celého zemědělství a potravinářského řetězce vůbec. Omezený rozpočet by podle Tomana mohl v konečném důsledku zpomalit i vyjednávání plánu s Komisí.

Po navýšení kofinancování na 60 procent opakovaně v minulosti volala Agrární komora ČR. Naopak koalice SPOLU během volební kampaně uváděla, že pod jejím vedením by resort spolufinancoval evropský rozvojový program 35 procenty. Jeden z jejích lídrů, předseda koaliční KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství, Marian Jurečka se přitom v současné době skloňuje v médiích jako jeden z horkých kandidátů na Tomanova nástupce. Obě před volbami ještě opoziční koalice také opakovaně kritizovaly současné nastavení zemědělských podpor jako pokřivené.  

-sed-, -čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter