Ministerstvo práce a sociálních věcí má staronovou náměstkyni. Jana Hanzlíková byla náměstkyní za ANO i za předchozí ministryně Michaely Marksové. Nyní vyhrála výběrové řízení na vedení Sekce správních činností a sociální politiky. Další dvě náměstkovská místa jsou zatím neobsazena.
Bývalá náměstkyně Sekce pro odvolání a správních činností nepojistných dávek MPSV, jejíž sekce byla zrušena a nahrazena nově zřízenou Sekcí správních činností a sociální politiky, Jana Hanzlíková, se vrací do vedení MPSV. Informaci zjistil Ekonomický deník z organizační struktury Ministerstva práce a sociálních věcí, která je dostupná na webu ministerstva. Z informací na webu MPSV také vyplývá, že dosud nebyla obsazena další dvě místa náměstků ministryně práce a sociálních věcí a to náměstka pro řízení Sekce ekonomické a ICT a Sekce evropských fondů. Jejím vedením jsou dočasně pověřeny ředitelky ministerských odborů.
Na obsazení velmi exponovaného místa Sekce ekonomické a ICT již byla vyhlášena dvě kola výběrového řízení, jelikož do prvního kola se nikdo nepřihlásil. Termín pro podání přihlášek do druhého kola byl 5. února. Podrobně jsme o tom psali na konci ledna v textu MPSV vypsalo II. kolo výběrového řízení na náměstka pro ekonomiku a IT
Mohlo by vás zajímat
Jana Hanzlíková, která je členkou hnutí ANO, je považována za velmi schopnou a zkušenou profesionálku. To, že by právě ona mohla usednout do křesla náměstkyně nově vybudované sekce, která obsahuje velmi těžkou a citlivou agendu, jsme odhadovali již v na začátku leda v textu MPSV hledá tři náměstky – pro ekonomiku a IT, sociální politiku a evropské fondy, kdy jsme informovali o personálních rošádách.
Vyhozený náměstek se soudí
Současné vedení bude muset také řešit jednu nepříjemnou záležitost. Se svým koncem ve vrcholovém managementu resortu práce a sociálních věcí se nechce smířit Petr Hejduk, který byl od loňského léta pověřen řízením České správy sociálního zabezpečení. Hejduk v týdnu oznámil, že podal proti svému odvolání žalobu. Z odvolaných náměstků napříč resorty není sám. Stejně se brání bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský a Jiří Jirsa.
Hejduk se může cítit neprávem odstrčen, protože pro předchozí vedení vykonal mnoho užitečné práce. Na Českou správu sociálního zabezpečení přešel v létě 2017 z pozice náměstka vnitřní správy MPSV, pod nějž spadal odbor řízení projektů, odbor přípravy investic a dislokace. Tehdy nahradil ústředního ředitele Jiřího Biskupa, jenž vyhrál výběrové řízení na uvolněné místo státního tajemníka MPSV. Stal se Hejdukovým představeným ve smyslu služebního zákona, tedy šéfem. Hejduk tak pomohl tehdejšímu vedení resortu vyřešit nepříjemnou a do jisté míry patovou situaci ve vedení ČSSZ. Stávající vedení ho nejen odvolalo z pozice náměstka MPSV, ale také z dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
MPSV obmění všech sedm lidí, které navrhuje do dozorčích rad zdravotních pojišťoven
Podle experta na Služební zákon, bývalého soudce Ústavního soudu ČSFR a vysokoškolského pedagoga (Fakulta sociálně-ekonomická UJEP v Ústí nad Labem) Pavla Matese je rozsáhlá systemizace, kterou připravili týmy stávajících ministrů a premiéra dle litery zákona v pořádku.
„Lze sotva předpokládat, že by byla připravena ze dne na den a musela tedy být nepochybně delší čas připravována. Důvody, pro které dochází ke zrušení nebo přeměně systemizovaných míst jsou argumentovány zejména ohledy na koncepci a priority vlády. To jak bude vypadat struktura jednotlivých úřadů je konec konců na tom, kdo stojí v jeho čele a ten nese i politickou odpovědnost za to, jak bude úřad fungovat,“ uvedl k systemizaci Mates. Podle něj Služební zákon předpokládá, že systemizace má být vládou schvalována vždy na následující rok. „To je dodrženo a nedochází zde tedy k překotné změně v počtu náměstků, jak to prosadil bývalý ministr zdravotnictví. Otázkou je, zda příslušní ministři využijí v případech, kdy dochází k rušení sekcí tím, že se spojují s jinou sekcí, potenciálu stávajících náměstků tím, že budou jen převedeni na jiné tj. nové služební místo,“ dodal docent Mates.
Jiří Reichl