INZERCE

Marie Bílková v době, kdy byla generální ředitelkou Úřadu práce. Foto: Jiří Reichl

Na MPSV končí politická náměstkyně Bílková, vrací se na finance

Ve vedení ministerstva práce a sociálních věcí končí politická náměstkyně Marie Bílková. Vrací se zpět na ministerstvo financí, kde působila jako ředitelka. Odchází ke konci měsíce dubna na vlastní žádost.

Marie Bílková, politická náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové, končí na vlastní žádost své působení v ostře sledovaném resortu. Od začátku května se chce vrátit na místo ředitelky odboru financování kapitol státního rozpočtu Ministerstva financí ČR.

Informaci potvrdila sama Bílková, když na přímý dotaz odpověděla v sms zprávě: „Vláda v demisi může jen těžko prosazovat zásadní koncepční změny, se kterými se počítalo v Programovém prohlášení vlády. Za těchto okolností je zbytečné, abych blokovala místo na MF, kde mi ho ze zákona musí držet. Tak se na něj raději vrátím :),“ napsala Bílková.

Přitom o Marii Bílkové se spekulovalo, že by mohla usednout do křesla náměstkyně pro ekonomiku a ICT, které bylo vytvořeno sloučením dvou sekcí (ekonomické a ICT). O tom, že je to mimořádně těžká pozice, ve které permanentně hrozí trestní stíhání, svědčí skutečnost, že se na tuto pozici dosud nikdo nepřihlásil. Místo tak zůstává neobsazeno a sekce je provizorně vedena ředitelkou Odboru programového financování Vendulkou Zmeškalovou. O výběrových řízeních jsme psali v textech Do tendrů na tři náměstkovská místa na MPSV se přihlásili jen dva uchazeči a MPSV vypsalo II. kolo výběrového řízení na náměstka pro ekonomiku a IT.

Opakuje se tak scénář, který si Bílková již vyzkoušela poté, co byla odvolána z čela Generálního ředitelství Úřadu práce ČR předchůdkyní současné ministryně Michaelou Marksovou (ČSSD). Právě Marksová a její tým čelí nyní řadě prověřování ohledně hospodaření resortu v předchozím volebním období. Prověřování vyústilo v několik trestních oznámení. Psali jsme například o tom, že Ekonomický informační systém MPSV bude šetřit policie. Úřady práce na něj v polovině roku nepřejdou. Přechod všech poboček ÚP na nový ekonomický informační systém přitom plánoval náměstek pro IT za doby ministrování Marksové, Robert Baxa. 

Přečtěte si naši předvolební analýzu:

Den před volbami: sliby MPSV nejsou dodrženy, systém zaměstnanost nefunguje, EKIS posunou o rok

V době, kdy se Marie Bílková poněkolikáté vracela na MPSV, se ozvali poslanci Pirátské strany, kteří poslali nově jmenované ministryni Němcové dopis na – z jejich pohledu podivné – personální změny. Mezi nimi jmenovali i Marii Bílkovou. Připomněli projekt koupě nového sídla generálního ředitelství Úřadu práce v “Bakalově domě” na pražské Letné (kde dnes ÚP sídlí), kde dříve sídlily Hospodářské noviny. Transakce začala vyvolávat pochybnosti krátce poté co se v roce 2013 její podrobnosti dostaly na veřejnost. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka na podzim 2012 na nákup budovy schválila celkem 299 milionů korun, z nichž 233 měla zaplatit Evropská unie. Kvůli pochybením Úřadu práce, který tehdy vedla Marie Bílková (její životopis si můžete přečíst ZDE), z evropské kasy přijde jen osmačtyřicet milionů korun. Podrobně jsme o případu informovali v dubnu 2015 v textu Chybující úřednice z kauzy “Bakalova domu” nastoupila k Babišovi. Případ má i opačný pohled, který zastává část současných i bývalých zaměstnanců Generálního ředitelství Úřadu práce. To tehdy potřebovalo více prostoru, protože sídlilo v domě na Karlově náměstí spolu s některými odbory MPSV. Zároveň se plánovalo, že v nové budově budou sídlit i kontaktní pracoviště pro Prahu-západ a Prahu východ, což se nakonec také stalo. „Evropských peněz mohlo být více, ale podařilo se na koupi sehnat alespoň nějaké, jinak by to celé zaplatil státní rozpočet. Vím, že se porovnávala ještě nějaká nabídka městské části na majetkovou účast v nějaké firmě vlastnící vhodnou nemovitost, ale bylo to právně velice složité, takže se od toho raději upustilo,“ říká jeden z tehdejších zaměstnanců, který si však nepřeje zveřejnit své jméno.

Marie Bílková má velké zkušenosti právě s resortem práce a sociálních věcí, kde poprvé působila už v roce 1991 jako ředitelka odboru interního auditu, v roce 2007 ji tehdejší ministr práce Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Z této pozice řídila i 77 úřadů práce. Funkci zastávala do sklonku roku 2009. Následně pracovala jako poradkyně náměstků ministra financí ČR, kdy se věnovala řídícím a kontrolním systémům ve veřejné správě a veřejným rozpočtům. Posléze se stala ředitelkou odboru financování rozpočtových kapitol. V roce 2013 byla vládou Petra Nečase, konkrétně ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09) jmenována Generální ředitelkou čerstvě vzniklého Generálního ředitelství Úřadu práce. Z této funkce byla odvolána v roce 2014 ministryní za ČSSD Michaelou Marksovou. Poté se vrátila na Ministerstvo financí ČR, kde byla ředitelkou Odboru financování kapitol státního rozpočtu.

Jiří Reichl