Do roku 2021 vznikne v Česku Evropské centrum excelence, které by mělo umožnit obousměrný přenos znalostí mezi výzkumem a soukromým sektorem. Změny legislativy by měly zatraktivnit ČR pro vědecké pracovníky i případné investory. Česko již nyní předčí řadu světových metropolí v počtu nových odborníků zaměřených na umělou inteligenci. ČR bude usilovat o změny nastavení podmínek programovacího období EU s důrazem na rozvoj AI.
Do roku 2021 by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídit Výbor pro umělou inteligenci, který by měl řídit náměstek MPO pro digitalizaci a inovace. Na řízení by se měli dále podílet třeba generální ředitel CzechInvest, ředitel národního ústavu pro vzdělávání nebo Ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Výbor by měl dohlížet na plnění cílů, které MPO vytyčilo v národní strategii umělé inteligence. Cíle, které ministerstvo stanovilo jsou velmi ambiciozní a očekává se, že do roku 2021 vznikne v Česku Evropské centrum excelence v umělé inteligenci.
Podle aktuálních čísel MPO je v ČR přibližně 950 vědeckých pracovníků se zaměřením na umělou inteligenci, z nichž je 150 hodnoceno jako excelentní výzkumníci. Vysoké školy pak produkují více než stovku dalších odborníků, což řadí Česko na světovou špičku a v tomto ohledu předčí i mnohé světové metropole, jež jsou zaměřeny na umělou inteligenci.
Kromě vzniku Evropského centra excelence by do roku 2021 vzniknout i centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu a tato centra by měla být zapojena v evropských sítích excelence, které organizují sdružení CLAIRE a ELLIS. Tyto struktury by měly mimo jiné umožnit obousměrný přenos znalostí a zkušeností mezi výzkumným a soukromým sektorem a umožnit tak zavádění revolučních inovací v českých firmách.
Mohlo by vás zajímat
MPO se v oblasti umělé inteligence nespoléhá pouze na české výzkumníky, ale zmiňuje i zatraktivnění ČR pro vědecké pracovníky ze zahraničí. „V rámci připravovaných vládních programů (klíčový a vysoce kvalifikovaný zaměstnanec) umožnit zrychlené
a zjednodušené získávání pobytových a pracovních oprávnění pro experty, výzkumné a vědecké pracovníky a jejich rodinné příslušníky,“ uvádí k dané oblasti Národní strategie pro umělou inteligenci. Pro tento účel by měly také vzniknout speciální grantové programy pro podporu postgraduálních studentů a výzkumníků v jejich studiu a následné práci v ČR. Připravovaná podpora počítá s možností pobytu vědeckých pracovníků po dokončení jejich výzkumu až po dobu 9 měsíců za účelem hledání zaměstnání nebo zahájení podnikatelské činnosti.
[mn_protected]
„Začínající podnikatelé a start-upy mohou dnes i v rychle se rozvíjející a mezi investory oblíbené oblasti AI čelit problémům při snaze získat vhodné financování, které jim umožní expandovat na globální úrovni. Zvyšujícím se nárokům na financování a investice budou s postupující automatizací čelit i malé a střední podniky, jejichž rozvoj a přesun k produkci s vysokou přidanou hodnotou bude základem budoucí prosperity, zaměstnanosti a hospodářského růstu,“ zjistilo MPO při sestavování cílů Národní strategie pro umělo inteligenci. Důležitou oblastí národní strategie je i plán investic ze strany státu pro podporu rozvoje umělé inteligence. MPO by mělo do roku 2021 připravit dvě výzvy v rámci Technologické agentury a Grantové agentury ČR. Vzniknout by měl i inovační hub umělé inteligence v rámci agentur CzechInvest a zároveň MPO zřídí program podpory inovačních a výzkumných projektů v umělé inteligenci, který bude řídit samo ministerstvo.
Do roku 2021 by zároveň měla vzniknout mapa AI start-upů s cílem provazovat je s investory, systémovými integrátory, konzultačními společnostmi a poskytovateli podpory. Na financování by se měla podílet i Českomoravská záruční a rozvojová banka, pro kterou by měly vzniknout programy pro financování podniků zaměřených na umělou inteligenci. MPO zmiňuje i nutnost revize legislativy a systémového nastavení v oblasti fungování investorů s cílem usnadnit jejich podnikání. Ministerstvo také počítá se vznikem dotačních programů zaměřených na AI, do kterých se budou moci zapojit firmy spolu s univerzitami.
V rámci střednědobých a dlouhodobých cílů v oblasti investic počítá ministerstvo, že se podaří zvýšit počet rizikových investic cílících na oblast umělé inteligence a přilákání zahraničních technologicky vyspělých projektů. Pomoci by tomu mělo posílení financování institucí zabývajících se výzkumem AI s důrazem na internacionalizaci. Do roku 2027 by měla vzniknout agentura pro nespecifickou podporu pokročilých výzkumných projektů a fond pro financování univerzitních inkubátorů v takzvané pre-seed fázi. Změnou bude muset projít i nastavení podmínek programovacího období EU s důrazem na rozvoj AI v ČR a v celé V4.
Tyto nástroje a změny by měly umožnit vznik ekonomicky významných českých podniků v umělé inteligenci, působících na mezinárodních trzích, a to především v souvislosti s Evropským centrem excelence a Evropským testovacím centrem nebo vybudování stabilních výzkumných center.
[/mn_protected]
Michal Ožuch