INZERCE

Německo by mohlo vyrábět 23 terawatthodin elektřiny ročně z odpadního tepla průmyslových procesů. Možným zdrojem je odpadní centrum z datacenter. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Možná záchrana? Místo plynu může pomoci s vytápěním odpadní teplo z datových center

Odpadní teplo z datových center může významně přispět k úsporám plynu v době, kdy se Německo snaží zabránit jeho nedostatku, pokud se využije k vytápění budov, uvedla průmyslová skupina pro efektivitu DENEFF. Informoval o tom odborný portál Clean Energy Wire.

Pokud by se odpadní teplo ze všech německých datových center spojilo a využilo, mohlo by se podle skupiny DENEFF vytápět město o velikosti Berlína.

Místo toho se v současnosti většina tepla ztrácí do atmosféry. Využití této energie by prospělo nejen datovým centrům, ale také obyvatelům a snahám o zvýšení energetické bezpečnosti, uvedla skupina a dodala, že ve spolupráci s výzkumnými ústavy vyvíjí inovativní řešení pro větší využití odpadního tepla z datových center.

Spolkový ministr Robert Habeck již oznámil omezení vytápění a chlazení veřejných budov s cílem ušetřit plyn, ale podle průmyslové iniciativy to samo o sobě energetickou bezpečnost nezajistí.:

„Snížení teploty ve veřejných budovách krátkodobě pomáhá, ale nestačí a dlouhodobé mrznutí v těchto budovách nemůže být řešením. Místo toho musíme nyní problém vyřešit technicky a důležitou součástí je zde odpadní teplo z datových center,“ říká výkonný ředitel DENEFF Christian Noll.

Německá vláda vydala různé výzvy, aby spotřebitelé plynu, včetně průmyslu a domácností, snížili jeho spotřebu, protože v zemi nastává zima s možným nedostatkem plynu. Ministr hospodářství Robert Habeck označil omezení dodávek plynu za „hlavní riziko“ pro německou ekonomiku.

Béla Waldhauser, generální ředitel datového centra Telehouse Deutschland GmbH, souhlasí: „Odpadní teplo z datových center je odpad, který lze rozumně využít.“

On sám chce přispět ke klimatické neutralitě průmyslu využitím odpadního tepla svého datového centra a se svým datovým centrem může ušetřit 400 až 500 tun CO2 ročně, protože část odpadního tepla zpřístupňuje sousední obytné čtvrti Westville s 1 330 byty.

V rámci Bytes2Heat vyvíjí DENEFF společně s IWN, IER a IVR z univerzity ve Stuttgartu od dubna 2021 inovativní řešení pro větší využití odpadního tepla z datových center a zahajuje nové pilotní projekty.

Na to, že odpadní teplo má potenciál pro transformaci energetiky, které se dosud dostalo jen malé pozornosti, v komentáři pro deník Handelsblatt uvedli poslanec za CSU Andreas Lenz a výkonný ředitel společnosti Orcan Energy Andreas Sichert.

„Namísto spoléhání se pouze na nové zdroje energie bychom měli také silněji podporovat energetickou účinnost a úspory energie,“ varují Andreas Lenz a Andreas Sichert.

„Použijeme-li příklad odpadního tepla, potenciály, kterým se dosud dostalo jen malé pozornosti, jsou velmi jasné. Německo by mohlo vyrábět 23 terawatthodin (TWh) elektřiny ročně z odpadního tepla průmyslových procesů – to je v současné době z velké části ztraceno nevyužito,“ konstatují autoři komentáře.

To odpovídá spotřebě 18 procent všech domácností. Z Německa jsou dnes k dispozici škálovatelné technologie, které přeměňují odpadní teplo na levnou zelenou elektřinu. To lze jasně vidět v odvětví cementu.

„Pro výrobu cementu je ve výrobním procesu zapotřebí velké množství tepla. Jen díky odpadnímu teplu ze všech německých cementáren by bylo možné vyrobit 0,71 TWh levnější elektřiny bez CO2. K výrobě stejného množství elektřiny by bylo zapotřebí přibližně 1,7 TWh plynu. To odpovídá roční spotřebě plynu přibližně 74 000 rodinných domů nebo 142 000 nájemních bytů – tedy středně velkého města s přibližně 300 000 až 500 000 obyvateli,“ upozorňují dále autoři textu.

Využívání odpadního tepla k výrobě elektřiny přímo přispívá k ochraně klimatu pomocí domácích technologií – a posiluje energetickou soběstačnost. A mimochodem, to zůstává případem drtivé většiny průmyslových odvětví v dekarbonizovaném prostředí.

Průkopníci v rekuperaci odpadního tepla

Patří mezi ně průmyslové závody, ale také využití geotermálního potenciálu v celém Německu. Geotermální energie může také poskytovat procesní teplo.

Přímé využití jako topné teplo je často ideální, ale odpadní teplo vyrobené po celý rok využívá pouze v topné sezóně a tím zanedbává velký potenciál.

Výhody jsou zřejmé: elektřina je cennou formou energie a může být použita různými způsoby. Vzhledem k tomu, že ekonomicky aktivní regiony nabízejí atraktivní pracovní místa, žije v těchto regionech více lidí.

Využití odpadního tepla v zemích s vysokou průmyslovou přidanou hodnotou, jako je Bavorsko a Bádensko-Württembersko, ale také Severní Porýní-Vestfálsko, by mohlo měřitelně přispět k dostupným cenám elektřiny.

Pro Německo je tu další příležitost: Technologie pro využití odpadního tepla, a Německo může hrát v tomto segmentu novou průkopnickou roli.

Potenciál využití odpadního tepla totiž zůstává nevyužit. Bylo by užitečné, kdyby elektřina vyrobená z odpadního tepla byla klasifikována jako „zelená elektřina“, vyzývají autoři komentáře.

Tím by se účinně snížily emise CO2, protože k výrobě tohoto typu tepla by se nemusela používat fosilní paliva. Navíc, odpadní teplo se vyrábí nepřetržitě – stejně jako elektřina.

Ani taxonomie EU není v tomto bodě dostatečná. Inovace nejsou součástí seznamu, protože jsou ze své podstaty v počátcích.

„Pro ochranu klimatu a posílení Německa jako místa pro podnikání by byl prospěšný živý seznam namísto pevného konstruktu. Opakovaná a pravidelná revize seznamu by byla důležitým východiskem pro zvažování účinných inovací v oblasti ochrany klimatu v budoucnosti. Musíme využít všechny možnosti. Pohled do budoucnosti znamená také umožnění inovací,“ napsali pro Handelsblatt poslanec Spolkového sněmu za frakci CDU/CSU Andreas Lenz a generální ředitel společnosti Orcan Energy AG, která vyrábí elektřinu z odpadního tepla, Andreas Sichert.

(nik)