Úterý, 24. května, 2022

Ministryně průmyslu Nováková:  Na téma podpory komunistů se nevyjadřuji, jsem odbornou ministryní

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková chce omezit byrokracii, věnovat se energetické koncepci i dostavbě jaderných bloků, posílení služeb a obchodu. O své blízké spolupracovnici Alexandře Rudyšarové ale mlčí.

Jeden z prvních textů, se kterými se na úřadu seznámila nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková zněl takto: „K závěrům a úkolům z 9. zasedání Stálého výboru pro jadernou energetiku a k roční zprávě Stálého výboru pro jadernou energetiku za rok 2017 vláda ukládá ministru průmyslu a obchodu zpracovat ve spolupráci s ministryní financí kvantitativní analýzu dopadů varianty č. 1 „výstavba 100% dceřinou společností ČEZ a.s. s možností kapitálového vstupu dodavatele technologie“, varianty č. 2 „výstavba společností 100% vlastněnou státem (odkup části společnosti ČEZ a.s. obsahující nové i provozované jaderné elektrárny“ a nové jaderné varianty „vytvoření 100% dceřiné společnosti ČEZ, a.s. vložením aktiv jaderných elektráren Dukovany a Temelín a aktiv dceřiných společností ČEZ, a.s. Elektrárny Dukovany II a Elektrárny Temelín.“ Zjednodušeně řečeno, Martu Novákovou čeká jeden z nejzásadnějších úkolů české energetiky, a to, zda se budou dostavovat další bloky českých jaderných elektráren.

Marta Nováková to potvrdila v krátkém emailovém rozhovoru pro Ekonomický deník. Mými prioritami je hledání cest k omezení byrokracie, realizace Strategické energetické koncepce ČR včetně rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, které připravuje vláda, či posílení oblasti služeb a obchodu,“ uvedla Nováková. Podle svých slov na ministerstvo průmyslu a obchodu přišla s jasnou vizí podpory podnikatelského prostředí, ze které pochází. „Sektor služeb je významným oborem, který má přímý dopad nejen na koncového spotřebitele, ale také nezanedbatelně se podílí na tvorbě HDP a přispívá do státního rozpočtu,“ podotkla Nováková.

Klíčovými tématy jsou pro Novákovou tedy energetika, „kde je třeba důsledně realizovat Státní energetickou koncepci, podpora digitalizace ekonomiky, komunikované pod názvem Průmysl 4.0 a všem trendům, které jsou s tímto fenoménem spojené v průmyslu a ve službách. Mám reálnou představu o tom, jak využít moderní technologie pro snižování byrokratické zátěže, a to jak ve vztahu k podnikatelům, tak k občanům“.

Kdo Novákovou na ministerstvo doprovází? Ministryně konkrétní nebyla. Ekonomický deník už napsal, že s Novákovou na ministerstvo přišla „její“ generální ředitelka sekretariátu Svazu obchodu a cestovního ruchu Alexandra Rudyšarová.Přivedla jsem si s sebou dosud malý tým tři kolegů, kterým věřím. Zpravidla mají dřívější zkušenosti s prací na ministerstvu průmyslu a obchodu či v sektoru, v kterém se pohybuji,“ odpověděla Nováková na otázky, koho si sebou na resort přivádí. O Rudyšarové se proto spekulovalo jako o šéfce kabinetu nové ministryně. V pondělí jsme však v textu Na MPO se vrací exministr Havlíček. Petr Očko povede sekci Průmysl 4.0 přinesli informaci, že ředitelem kabinetu ministryně bude Filip Terš, který dosud působil jako náměstek technicko-provozního úseku. Na toto místo se však vrací bývalý ministr a předtím právě náměstek této sekce Jiří Havlíček.

Ekonomický deník získal informace, že Alexandru Rudyšarovou prosazovali komunisté původně na post ministryně. Její syn Rudolf je totiž asistentem předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Ekonomický deník se chtěl proto Vojtěcha Filipa zeptat, jestli se nějak při vyjednávání podíleli na jejím nástupu po boku ministryně Marty Novákové. Šéf KSČM ale nebral telefon.

Ministryně Nováková zatím tají, kdo další by ještě mohl na resort jako posila dorazit.Na přímou otázku, zda má už jasno ohledně nominací na post náměstků, kdo konkrétně by měl nastoupit, jako například Alexandra Rudyšarová. A zda byl její příchod či Rudyšarové konzultován i s KSČM, případně jejím předsedou Vojtěchem Filipem, Nováková odpověděla:  „Personální situací se samozřejmě budu muset zabývat, protože některé klíčové pozice nejsou obsazené. Zásadní pro mě vždy byl, je a bude tým, který je pracovitý, odborný a mohu se na něj spolehnout. Na téma podpory KSČM se nevyjadřuji, jsem odbornou ministryní, podpora vlády je věcí politiků,“ dodala Nováková.

Ekonomický deník už napsal, že blízká spolupracovnice Marty Novákové Alexandra Rudyšarová původně patřila mezi žhavé kandidáty na post ministryně průmyslu ve vznikající vládě Andreje Babiše. Rudyšarová už náměstkyní resortu byla v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, kdy zastávala post vicešéfa ministra Jiřího Ciencialy. Rudyšarová má také blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Podle informací ze zákulisí by se Rudyšarová mohla stát takzvaným politickým náměstkem, nebo by mohla mít na starosti evropské fondy, podobně jako v úřednickém kabinetu na postu Ciencialovy náměstkyně.

Přestože se Nováková Ekonomickému deníku ohledně své blízké spolupracovnice nevyjádřila, hovořila o ní s Českým rozhlasem. Na otázku: Co říkáte na informace, že Alexandru Rudyšarovou údajně na ministerstvo tlačila KSČM? Je to pravda?“ odpověděla:  „To byste se musela zeptat jí. Ale pokud vím, tak byla členkou ODS. A já jsem nebyla ani členkou SSM v době normalizace. To říkám pro jistotu, že jsem také o sobě slyšela, že mě podporují komunisti.“

Jan Hrbáček

O změnách na Ministerstvu průmyslu a obchodu jsme již psali:

Na MPO se vrací exministr Havlíček. Petr Očko povede sekci Průmysl 4.0 

Babiš: Exportní politika státu zůstane pod MPO 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter