INZERCE

MF poslalo k diskusi novelu upravující otevření účtu v celé EU

Zákon, který je reakcí na požadavky EU, umožní všem spotřebitelům z EU otevření základního platebního účtu v kterémkoli členském státě unie a zavádí jednotný postup při změně účtu a umožní porovnat cenu služeb. 

 

Zákon rovněž zavádí do českého právního řádu jarní nařízení EU o mezibankovních poplatcíchza karetní platební transakce. „Hlavními přínosy navrhované úpravy jsou především posílení postavení a ochrany spotřebitele na finančním trhu a zajištění jeho větší informovanosti,“ uvádí předkládací zpráva.

Novela počítá s tím, že v Česku budou základní platební účet spotřebitelům nabízet banky a zahraniční banky, které mají pobočku na území ČR. Proto také navrhuje MF ze zákona vyjmout v tomto případě Českou národníbanku. Ta je sice oprávněna poskytovat platební služby, ale nevede platební účty veřejnosti.

Z povinnosti nabízet základní účet by měly podle návrhu vyňata také spořitelní a úvěrní družstva, protože ta jsou oprávněna přijímat vklady pouze od svých členů.

Návrh by měl rovněž stanovit na základě tržních cen i přiměřenou cenu za čerpání všech služeb, které budou finanční instituce v rámci základního účtu poskytovat.

Základním platebním účtem je takový, u kterého může spotřebitel alespoň vybrat hotovost, převádět peněžní prostředky a na které lze připisovat peníze. „Vycházíme ze skutečnosti, že ustanovení mají sloužit k ochraně spotřebitele jako slabší smluvní strany. Z tohoto důvodu se navrhuje neaplikovat část zákona na podnikatelskéúčty, neboť podnikatele nelze považovat za slabší smluvní stranu,“ uvedlo MF.

V případě poplatků za transakce kartami na jaře EU schválila, že u transakcí prováděných debetními kartamibude strop nově činit 0,2 procenta z placené částky, u transakcí kreditními kartami 0,3 procenta. Strop se bude týkat přeshraničních i domácích plateb kartou. Omezení poplatků má přinést roční úsporu 730 milionů eur u spotřebitelů a šest miliard eur na straně obchodníků.

„Nařízení je ze své podstaty přímo použitelné. Česká republika nicméně musí do dvanácti měsíců ode dne vstupu nařízení v platnost zavést sankce za porušení nařízení a určit příslušné orgány, které budou oprávněny vykonávat dohled nad dodržováním povinností stanovených tímto nařízením,“ uvedlo MF v předkládací zprávě.

Směrnice o platebním účtu by měly být do českého právního řádu zavedena podle EU do 18. září 2016 a o mezibankovních poplatcích do června 2016.

-of-, Bankovnipoplatky.com