INZERCE

Mise přezkoumala organizaci a řízení LVR-15, jakož i technické aspekty, jako jsou bezpečnostní analýzy, programy provozu a údržby, radiační ochrana a bezpečnost experimentálních výzkumných činností. Foto: Česká nukleární společnost

Mezinárodní agentura pro atomovou energii vnímá v českém výzkumném reaktoru důraz na zvýšenou bezpečnost

Podle mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) byly bezpečnostní programy a postupy na výzkumném reaktoru LVR-15 v České republice posíleny díky implementaci doporučení předchozí mise z roku 2020. Informovala o tom agentura. Reaktor, který provozuje Centrum výzkumu v Řeži, slouží k výrobě lékařských radioizotopů, výzkumu a vývoji a k ozařování materiálu pro průmyslové aplikace. V České republice jsou v provozu tři výzkumné reaktory.

Mise MAAE zaměřená na integrované hodnocení bezpečnosti výzkumných reaktorů (INSARR) se provádí na žádost členského státu MAAE. Jedná se o službu vzájemného hodnocení, která posuzuje a hodnotí bezpečnost výzkumných reaktorů na základě bezpečnostních standardů MAAE.

Lehkovodní moderovaný a chlazený jaderný reaktor tankového typu s nuceným chlazením LVR-15 o výkonu 10 megawattů je nejstarším a největším výzkumným reaktorem v České republice.

Jeho provoz byl zahájen v roce 1957 a od roku 1988/89 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která pokračovala i v posledních letech. Reaktor, který provozuje Centrum výzkumu Řež (CVŘ), slouží k výrobě lékařských radioizotopů, výzkumu a vývoji a k ozařování materiálu pro průmyslové aplikace.

V České republice jsou v provozu tři výzkumné reaktory.

Čtyřdenní kontrolní misi INSARR si vyžádala česká vláda, aby posoudila plnění bezpečnostních opatření v reaktoru, který se nachází 10 km severně od hlavního města Prahy.

Tříčlenný tým tvořil jeden expert z Argentiny a dva pracovníci MAAE. Mise přezkoumala organizaci a řízení LVR-15, jakož i technické aspekty, jako jsou bezpečnostní analýzy, programy provozu a údržby, radiační ochrana a bezpečnost experimentálních výzkumných činností.

„Realizací doporučení INSARR z roku 2020 CVŘ prokázalo odhodlání k dalšímu zvyšování bezpečnosti v souladu s bezpečnostními standardy MAAE,“ uvedl Amgad Shokr, vedoucí týmu mise a vedoucí sekce bezpečnosti výzkumných reaktorů MAAE.

„Kromě identifikace a realizace bezpečnostních vylepšení je pravidelná revize bezpečnosti reaktoru, jejíž dokončení je plánováno na konec roku 2026, příležitostí pro CVŘ dále posílit své kapacity v oblasti řízení bezpečnosti,“ podotkl.

Zlepšení zjištěná od mise v roce 2020 zahrnují: posílení organizační struktury reaktoru omezením překrývání a možných konfliktů mezi rolemi, odpovědnostmi a pravomocemi; zřízení výboru pro bezpečnost reaktoru, který by se zabýval přezkumem všech činností důležitých pro bezpečnost, včetně modifikací reaktoru a provozních bezpečnostních programů; zavedení postupů pro hodnocení bezpečnosti nových experimentů a modifikací a definování příslušných bezpečnostních požadavků na jejich projektování, testování a schvalování; a zlepšení programu řízení stárnutí, který zahrnuje experimentální a radioizotopová výrobní zařízení a civilní strukturu reaktoru.

Tým mise identifikoval další opatření, která musí CVŘ přijmout, aby plně implementovalo doporučení mise 2020, konkrétně: zlepšit postupy pro učení se z provozních zkušeností a sebehodnocení; zavést formální program školení pro personál údržby v souladu s bezpečnostními standardy MAAE; a posílit postupy monitorování radiace na pracovišti. Tým rovněž vydal další doporučení, aby se provozní limity a podmínky sladily s bezpečnostními standardy MAAE, zejména s limitem vyhoření paliva při vypouštění z reaktoru, čímž se zabrání úniku radioaktivního materiálu z paliva.

„Následná mise INSARR byla velmi užitečná,“ řekl Ján Milčák, vedoucí sekce provozu reaktorů CVŘ.

„Zabývali jsme se všemi doporučeními původní mise a jsem rád, že experti MAAE zaznamenali významný vývoj. Jsme expertům mise vděčni za jejich profesionální a cennou podporu při našem úsilí o neustálé zlepšování bezpečnosti,“ dodal Milčák.

Společnost CVR hodlá požádat o následnou misi INSARR na konci roku 2028.

Reaktor LVR-15 je výzkumný lehkovodní reaktor tankového typu umístěný v beztlakové nerezové nádobě pod stínicím víkem, s nuceným chlazením, s palivem typu IRT-4M a s provozním tepelným výkonem do 10 MW.

Reaktor je provozován po kampaních. Obvykle je provozován 3 týdny nepřetržitě s následující přestávkou 10–14 dní na údržbu a výměnu paliva nebo v nestandardních kampaních pro krátkodobé experimenty podle požadavků experimentátorů. Moderátorem i chladivem je demineralizovaná voda, reflektor je tvořen podle provozní konfigurace buď vodou, nebo bloky berylia.

(nik)