Pokud se do záchranného programu pro Řecko nezapojí MMF, veškerou pomoc Řecku budou financovat členské země eurozóny. Merkelová musí krotit své poslance, v Řecku je na spadnutí politická krize.

Poslanci řeckého parlamentu se chystají hlasovat o důvěře vládě premiéra Tsiprase poté, co někteří poslanci jeho vlastní strany odmítli třetí záchranný program podpořit. Ministr energetiky Panos Skourletis (Syriza) prohlásil, že je logické, aby poslanci hlasovali o tom, zda budou i nadále podporovat vládu, jelikož jí byla zasazena hluboká rána. Zákonodárci schválili 30stránkové „Memorandum porozumění“, v němž vyjádřili vůli udržet Řecko v eurozóně přinejmenším v příštích třech letech.

Nicméně hlavní body dohody s věřiteli, které fakticky znemožňují realizovat sliby současné vlády, tedy odmítnout další úsporná opatření, rozštěpily vládnoucí stranu. Alexis Tsipras nedokázal zajistit podporu alespoň 120 svých poslanců, což ukazuje, že nemusí mít dostatečnou podporu pro další vládnutí. Dvě největší opoziční strany, které dosud hlasovaly pro zachování členství země v eurozóně, však podporu koalici premiéra Tsiprase nevyjádří. „Vláda se podepsala pod třetí a nejtíživější záchranný program. Všechny negativní dopady pro naši zemi a její obyvatelstvo nesou podpis pánů Tsiprase a Kammenose,“ stojí v oficiálním stanovisku strany Pasok. „Nemáme ve vládu pod vedením Tsiprase a Kamennose žádnou důvěru a samozřejmě ji jí ani nevyjádříme, i kdyby nás o to žádala,“ pokračuje Pasok.

Kromě toho radikální křídlo Syrizy, které čítá přibližně třetinu jejího poslaneckého klubu, již pohrozilo, že vytvoří vlastní parlamentní frakci pod vedením bývalého ministra energetiky Lafazanise. Příslušníci tvrdého jádra Syrizy dokonce hovoří o možnosti předčasných voleb kolem 20. září. „I když Atény nyní uniknou finanční krizi, mohou brzo čelit krizi politické,“ řekl David Madden analytik brokerské společnosti IG.

O záchranném balíku pro Řecko však budou hlasovat ještě parlamenty několika členských zemí Evropské unie. Největší problémy se očekávají v Německu. Kancléřka Merkelová čelí největší vnitropolitické vzpouře za 10 let jejího vládnutí. Více než 60 poslanců CDU odmítlo v červenci obnovit rozhovory s Řeckem o záchranném programu. Místopředseda CDU Michael Fuchs se zatím nerozhodl, zda záchranný program podpoří.

Jednou z klíčových podmínek pro Německo je, aby se do záchranného programu zapojil také Mezinárodní měnový fond. Bez toho by totiž Německo bylo největším přispěvatelem do programu. Kancléřka Merkelová dokonce zrušila své cesty do Itálie a Brazílie, aby mohla přesvědčit své poslance k podpoře balíčku pro Řecko. Ujistila své stranické kolegy o tom, že Mezinárodní měnový fond se programu připojí nejpozději v říjnu tohoto roku. Pokud by se MMF k programu nepřipojil, veškerá pomoc Řecku by tak zůstala výlučně na bedrech členských zemí eurozóny a pomoc by byla financována z evropského záchranného mechanismu (ESM). Německý parlament se o záchranném programu chystá hlasovat ve středu 19. srpna.

-usi-