Neklid zavládl po včerejším vyhlášení návrhu na konkurs ve společnosti Power Engineering (VPE). Situaci přijel do Ostravy řešit i insolvenční správce David Vandrovec. Uklidňoval zaměstnance a snažil se najít řešení s managementem firmy.
Opačné názory na situaci firmy Vítkovice Power Engineering (VPE) má vedení celé skupiny Vítkovice a insolvenční správce VPE David Vandrovec. Zatímco mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková tlumočila obavy z ohrožení vstupu potenciálního investora do VPE, který podal nabídku den před vyhlášením návrhu na konkurs, Vandrovec uvedl, že zájemci jsou dva. „S oběma jsem komunikoval a potvrdili svůj zájem. Nyní vyčkávají, jak se celá situace vyvine, aby věděli s kým mají případně dále jednat,“ uvedl David Vandrovec.
Kijonková navíc informovala o tom, že by krokem vedení VPE, který dle jejich slov nebyl s nikým konzultován, mohla být ohrožena jednání s možným investorem do tureckého projektu Adularya, který táhne VPE i celou skupinu Vítkovice ke dnu (psali jsme například v textu Miliardový průšvih v Turecku nemá jasné řešení. Zapojí se vláda? či v textu Řešení problému v Turecku? Česko možná založí firmu, která získá tamní elektrárnu. Vandrovec však podle svých slov o takovém zájemci neví.
Právě problémy v Turecku mohou ovlivnit budoucnost celých Vítkovic, celá kauza je velmi složitá a jde v ní o miliardy korun. Ekonomický deník a jeho sesterský portál Česká justice o situaci psali v textech Podjatost nebo zpochybňovaní pohledávek: Insolvenční řízení Vítkovic provázejí námitky a Řídí Světlík a jeho lidé insolvenci vlastních firem?
Důvodem pro vyhlášení návrhu na konkurs byla podle dostupných informací série faktur vystavených mateřským koncernem směrem k VPE za dodávky elektrické energie. Část pohledávek však pravděpodobně vznikla před úpadkem společnosti a pokud by je manažeři Vítkovice Power Engineering zaplatili, dopustili by se trestného činu. VPE podle dostupných informací v letošním roce za energie platila, celkem to bylo něco přes 30 milionů korun a podle zdrojů zevnitř holdingu je to jedna z mála dceřiných firem, která za energie platí, byť ne v plné výši.
Před několika dny obdrželo ve vedení VPE výzvu k zaplacení cca 70 milionů korun za energie, z čehož zhruba polovina byly právě předúpadkové pohledávky. Tento dopis byl onou onou pověstnou kapkou, kdy pohár trpělivosti přetekl a donutil manažery jednat. Proto v úterý podali návrh na konkurs jimi vedené firmy, což by prakticky znamenalo zpeněžit majetek VPE a uspokojit věřitele poměrným způsobem. Reorganizace, ke které podnik dosud směřoval, dává naději jak na práci zaměstnancům, tak na získání více peněz věřitelům. Ani v případě konkursu by však nemuselo dojít k zastavení výroby a propuštění zaměstnanců. Pokud by se našel zájemce o udržení výrobního programu, mohla by být v konkursu prodána jemu. Vedení VPE již naznačilo, že tato varianta by se mu nejvíce zamlouvala. Stávajícím manažerům se totiž podařilo zajistit několik zakázek, k jejichž podepsání jim však chybí zajištěné financování na jejich realizaci. Nový majitel by však mohl mít snazší cestu k vyjednávání s bankami či dalšími investory, než firma v holdingu Vítkovic, který je zmítán neustálými spory a složitými vnitropodnikovými vazbami.
Předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE, a.s. Libor Witassek navíc uvedl, že v úterý 1. srpna bylo v jesenické divizi VPE Hard jednání o možném vstupu investora do této části firmy. Podle jiných informací však tento zájemce nechce zachovat stávající výrobu, má však zájem o pozemky a budovy. Ty však patří společnosti Vítkovice a. s., jak si lze ověřit v katastrální mapě. To znamená, že peníze z jejich případného prodeje by nešly do kasy VPE, ale do pokladny mateřského holdingu.
Jiří Reichl
O tématu jsme v minulosti psali:
Vítkovice vymýšlejí, jak vyřešit „turecký problém“. Chtějí na něj založit novou firmu
Česká exportní banka hledá právníky. Zaplatí až 150 milionů
Miliardový průšvih v Turecku nemá jasné řešení. Zapojí se vláda?
Další bitva o Vítkovice – schází se věřitelské výbory Engineering a Gearworks