Návrh rozšířit kompenzace pro horníky z Mostecka zřejmě nebude mít podporu ani vládních lidovců. Jejich předseda Pavel Bělobrádek dnes řekl, že by vláda měla spíše zůstat u podpory pro hlubinné horníky z OKD.

Už v úterý záměr, kterým by se na konci měsíce měla zabývat vláda, odmítl ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. Podle některých zástupců opozice by vláda neměla takovýmto způsobem pomáhat soukromým firmám. Tvrdí, že podporou pro propuštěné z OKD vláda otevřela cestu k tomu, aby podobné kompenzace žádaly i jiné firmy.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý během návštěvy Ústeckého kraje řekl, že věří, že se koalice na kompenzacích pro propuštěné horníky z Mostecka shodne. Podle něj vláda slíbila, že bude v sociální politice kompenzovat své rozhodnutí o zachování limitů na dole ČSA na Mostecku. Rozšíření kompenzací bude pojednávat tripartita 25. července, o dva dny později vláda.

Už v úterý návrh odmítl vicepremiér Babiš a odmítavě se dnes pro ČTK vyjádřil i zástupce třetího koaličního partnera. „Spíše se vedení strany přiklání k tomu, že by mělo zůstat jen u té jediné výjimky a nezavdávat příčinu pro další a další precedenty. Jeden z hlavních argumentů byl, že pak budou chtít další a další a naše rozpočtové možnosti jsou nějak dané,“ řekl Bělobrádek. Šéf lidovců se kvůli tomu chce sejít se zástupci Ústeckého kraje a horníků. „Budeme o tom ještě diskutovat, ale stanovisko bylo už na začátku takové, že by to neměla být precedentní situace pro ostatní,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat

Rozšíření kompenzací pro horníky z Mostecka odmítají i zástupci opozice. „Nejsem přesvědčen, že má stát řešit krachující podniky tímto výběrovým způsobem, kdy se pomáhá někomu a dalším profesím, které jsou také postiženy tím, že někdo zkrachuje, se nepomáhá,“ řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) si umí představit řadu dalších těžce pracujících povolání, na která by se podle této logiky měly kompenzace rozšířit. „Myslím, že sociální demokracie i pan předseda Sobotka zvolili cestu do pekel, protože se tu začneme hádat, které zaměstnání je fyzicky náročnější,“ uvedl Gazdík.

„Není možné individuálně řešit krach jedné firmy. Pokud se rozhodne vláda vkládat peníze do krachujícího soukromého podniku, musí očekávat, že i ostatní firmy, byť jsou soukromé, budou požadovat stejné kompenzace pro stejný obor činnosti,“ řekl ČTK KSČM Vojtěch Filip. Podle Filipa měla vláda spíše více tlačit na minulé i současné vlastníky OKD.

Podle letošního rozhodnutí vlády dostanou propuštění zaměstnanci OKD 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

–čtk–

K tématu jsme také psali:
Sociální dávky pro horníky přesáhnou do r. 2023 miliardu korun -11.7.2016
Pomoc lidem z OKD: příspěvek až 8000 na pět let – 11.5.2016
Situace v OKD – Severní Morava si pomáhá sama: Automotive nabízí tisíc míst pro… 2.5.2016