INZERCE

Levná fotovoltaická a větrná elektřina způsobí rozmach technologie jejího skladování

Velké větrné a solární farmy jsou nyní schopny konkurovat tradičním zdrojům, dokonce i levnému plynu. To povede k rozmachu technologie na skladování elektřiny.

Investiční banka Lazard přinesla analýzu, podle které současné nízké ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, jež jsou konkurenceschopné i vůči zemnímu plynu, nastartují poptávku a následný rozvoj technologií, které vyřeší otázku efektivního skladování elektrické energie. Na analýzu odkazuje agentura Bloomberg.

Z analýzy také vyplývá, že náklady na výstavbu fotovoltaických elektráren se od roku 2009 snížily o 80 procent, v případě elektráren větrných jde o pokles o 60 % za stejné období. To vede k tomu, že velké projekty obnovitelných zdrojů jsou schopné konkurovat konvenčním elektrárnám, a to dokonce již bez dotací.

Obnovitelné zdroje však stále mají jednu velkou nevýhodu proti zdrojům konvenčním. Tou je jejich nestabilní výkon. Když nefouká vítr nebo nesvítí Slunce, musí zaskočit plynové, uhelné či jaderné elektrárny. Nyní však svítá naděje, že i tento problém by se mohl začít efektivně řešit. Podle společnosti Lazard je současná situace na trhu energií příznivá k tomu, aby nastal boom technologií, které budou schopny zabezpečit skladování elektřiny a tím prakticky vyhlazovat výkonový cyklus.

Portál Financial Times pak z analýzy společnosti Lazard vypichuje konstatování, že současné bateriové technologie nejsou schopny vyrobit takové baterie, aby se vyplatilo používat právě je namísto výstavby záložních energetických zdrojů.

Výzkumná společnost Navigant odhaduje, že do roku 2025 se skladovací kapacity na elektrickou energii zvýší 60 krát, ze současných 196 megawattů na 12 700 megawattů. Jim Robo, prezident společnosti NextEra Energy věří, že po roce 2020 již nebude třeba na území Spojených států stavět další záložní zdroje, protože namísto nich budou využívány baterie.

Budoucností skladování elektřiny jsou nanotechnologie. Jedná se o obor, v němž patří mezi světovou špičku také Česká republika, a to i v oblasti vývoje velkokapacitních baterií, které by byly schopny elektřinu skladovat tak, aby to mělo praktický význam. Za všechny lze jmenovat například společnost HE3DA, která vyvíjí baterii na bázi lithiových nanomateriálů. V nejbližší době se má na trhu objevit baterie, která by snížila cenu 1kWh pod 100 dolarů.

Na webových stránkách společnosti HE3DA stojí: „Umožníme efektivní skladování energie v masovém měřítku a tím rapidní rozvoj nových technologií v energetice, automobilovém průmyslu a dalších odvětvích. Dosažitelnou vizí pro naši technologii je baterie s parametry 1kWh/1 litr/1 kg.“ Zdá se tedy, že Česko na avizovaném rozmachu bateriových technologií, které vyřeší problém s nestabilitou výkonu obnovitelných zdrojů, bude významně podílet.

-usi-