INZERCE

Pod palbou kritiky. Londýnský starosta Sadiq Khan je zatím daleko od splnění svých cílů ve výstavbě dostupného bydlení.

Křížové dotace dostupné bydlení nezajistí, říká londýnský starosta

Model postavený na křížových dotací, který má zajistit dostupné bydlení pro co nejširší skupinu lidí, je podle londýnského starosty Sadiqa Khana rozbitý.

Sadiq Khan svá slova o „rozbitém modelu“ křížových dotací prohlásil v pořadu Otázky a odpovědi portálu Inside Housing. Zároveň uvedl, že jeho úřad zkouší přesvědčit britskou vládu, aby přišla s jiným modelem, který by dostupné bydlení zajistil.

Vyšlo totiž najevo, že v Londýně existují stovky neobsazených bytů, které nejsou schopny najít své majitele nebo nájemce. Například společnost Notting Hill Genesis, která zhruba polovinu svého bytového fondu nabízí jako dostupné nebo sociální bydlení, má v nabídce více než 400 dosud neobsazených bytů za standardních podmínek. Jiná podobná společnost L&Q oznámila, že se jí podaří obsadit jen asi polovinu z předpokládaného počtu bytů, které plánovala na běžném trhu realizovat.

Luxus nejde na odbyt, nebude na low-costové bydlení

Jak spolu souvisí prodej standardních bytů a nabídka bytů pro dostupné a sociální bydlení? V tom právě spočívá „vtip“ křížových dotací. Londýnský starosta Khan totiž předpokládal, že společnosti za peníze utržené z prodeje bytů za tržní ceny využijí na dotování snížených cen nebo nájemného u dostupného a sociálního bydlení. Jenže když se nedaří prodávat byty za běžných tržních podmínek, peníze na dotace levnějšího bydlení zkrátka chybí.

„Jsem přesvědčen, že model křížových dotací je rozbitý a nefunguje. Myšlenka, že developeři prodají luxusní byty a zisky z nich využijí na stavbu dostupnějšího nebo sociálního bydlení se ukázala jako mylná,“ řekl londýnský starosta. „Takže nyní děláme dvě věci. Jednáme s vládou o tom, aby nám poskytla podporu a současně se ptáme developerů, co by mohlo situaci zlepšit,“ dodal. V úvahu přitom připadá i vytvoření podpůrného fondu, ze kterého by se výstavba dostupného bydlení financovala.

Sadiq Khan čelí už nějakou dobu z řad opozičních politiků kritice kvůli tomu, že nejspíše nesplní slib, zkolaudovat do letošního dubna 14 tisíc bytů pro dostupné bydlení. Podle listu Evening Standard se londýnské radnici za uplynulý rok podařilo předat jen asi šest tisíc takových bytů. Tedy ani ne polovinu zamýšleného počtu. Přitom Khan z výstavby dostupných bytů učinil jednu ze svých stěžejních priorit, když na starostu britské metropole kandidoval.

Novým ambiciózní plán

Radnice má přitom nový plán, podle kterého se má v Londýně postavit ročně 65 tisíc bytů, z nichž má celá polovina připadat na nabídku dostupného nebo sociálního bydlení. Jenže zatím je prý rozestavěno jen něco přes šest tisíc bytových jednotek.

Podle Siana Berryho, kandidáta na londýnského starostu za Zelené pro příští komunální volby, je současná výstavba dostupného bydlení příliš pomalá. „Čekali byste, že se situace bude měnit rychle a že to bude znát v každé londýnské čtvrti. Jenže jak je vidět, tempo výstavby je úplně stejně pomalé jako v uplynulém roce. Měl na to (Khan) už celé tři roky. Jsme nyní v té části volebního období, kdy mu už můžeme vystavit účet, a není to dobré,“ řekl Berry.

Evening Standard uvádí statistiku, která pro Khana vyznívá ještě méně lichotivě. V celkem třinácti londýnských čtvrtích, kde žijí více než tři miliony obyvatel, nebyl za Khanova funkčního období dokončen jediný byt, který by spadal do kategorie dostupný nebo sociální. A to přesto, že Londýn získal od roku 2016 od centrální vlády bezmála pět miliard liber (přes 140 miliard korun) právě na tyto účely.

Pomalé tempo výstavby dostupných a sociálních bytů znamená, že počet těchto bytových jednotek se od roku 2012 zvýšil jen minimálně. V roce 2017 byl dokonce zaznamenán pokles, protože se více těchto bytů zbouralo, než postavilo. V současné době na dostupné nebo sociální bydlení čeká v londýnských pořadnících 232 tisíc rodin. Zda a kdy se dočkají, je zatím ve hvězdách.

Klasifikace bytů ve Velké Británii podle dostupnosti

Sociální bydlení – Jde o byty, které slouží pro ubytování nejchudších obyvatel. Ti platí nájemné ve výši mezi 50 a 60 procenty běžného tržního nájemného.

Dostupné bydlení – Tato kategorie bytů byla zavedena vládou v roce 2011. Nájemné zde dosahuje až 80 procent nájemného tržního, nicméně výjimkou není ani úroveň 65procentní.

Londýnské dostupné bydlení – Jde výlučně o londýnskou záležitost zavedenou současným starostou Sadiqem Khanem. Nájemné zde dosahuje nižší úrovně, než odpovídá celonárodnímu dostupnému bydlení.

Bydlení pro střední třídu – Také tento typ dostupného bydlení byl zaveden během mandátu Sadiqa Khana. Je zaměřeno na střední příjmovou vrstvu a výše nájemného odpovídá přibližně třetině průměrného příjmu v dané lokalitě.

-zm-