Středa, 25. května, 2022

Křetínského EP Infrastructure vydělalo přes miliardu eur – díky prodeji dvou tepláren

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Holding EP Infrastructure, který sdružuje nejdůležitější energetická aktiva miliardáře Daniela Křetínského ve střední Evropě, vytvořil loni čistý zisk 1,11 miliardy eur (29 miliard korun). Oproti roku 2019, kdy čistý zisk z pohledu akcionářů dosáhl 401 milionů eur, se jedná o výrazný růst. Celý přírůstek souvisí s loňským prodejem dvou velkých teplárenských společností.

Podle dohody uzavřené v září totiž Křetínského firemní skupina prodala Pražskou teplárenskou spolu s budapešťskou teplárnou BERT francouzské energetické skupině Veolia. Podle informací v dnes zveřejněné prezentaci a finančních výsledcích EP Infrastructure se jednalo o mimořádně výhodný prodej. Cena za obě teplárny dosáhla 1,01 miliardy eur (téměř 27 miliard korun), přičemž zisk z prodeje dosáhl 784 milionů eur. I díky této transakci si vlastníci holdingu – tedy EPH a fondy skupiny Macquarie – mohli vyplatit dividendu ve výši 1,13 miliardy eur (cca 30 miliard korun).

Čistě v provozních ukazatelích vykázala EP Infrastructure pokles. Tržby se v roce poznamenaném koronavirovou krizí meziročně snížily o osm procent na 3,2 miliardy eur (84 miliard korun), provozní zisk se snížil o čtyři procenta na 1,16 miliardy eur. Ziskový ukazatel EBITDA dosáhl 1,62 miliardy eur a oproti roku 2019 se téměř nezměnil. Skupina má poměrně velké zadlužení ve formě bankovních úvěrů a dluhopisů. Poměr zadlužení k zisku EBITDA dosáhl 4,05 a oproti minulým rokům se zlepšil (ještě na konci roku 2017 to byl 4,5násobek).

Podle finančního ředitele Václava Palečka prokázala skupina EP Infrastructure odolnost a stabilitu během uplynulého roku, který byl silně ovlivněn pandemií nemoci Covid-19.„Finanční zdraví Skupiny zůstává silné díky konzervativní kapitálové struktuře a dobře řízené strategii financování, což mimo jiné dokazuje úspěšné vydání 10letého dluhopisu ve výši 500 milionů eur na začátku března 2021,“ uvedl Paleček. Zmínit lze také nedávné refinancování mateřské EPH s využitím úvěru od konsorcia bank.

 

Hlavní firmy vlastněné holdingem EP Infrastructure. Zdroj: prezentace výsledků skupiny EP Infrastructure za rok 2020

Nejcennějším majetkem holdingu EP Infrastructure je 49procentní podíl ve slovenských tranzitních plynovodech eustream. Dále drží podíl v plynovodní síti na Slovensku, ve Stredoslovenské energetice a v mnoha podzemních zásobních plynu ve střední Evropě. V České republice vlastní teplárny United Energy a Elektrárny Opatovice a minoritu v Plzeňské teplárenské. Při čtení výsledků EP Infrastructure je třeba brát v potaz, že jen některé firmy kontroluje ze 100 procent.

Majoritním vlastníkem holdingu EP Infrastructure je Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládaný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem s 69 procenty akcií. Zbývajících 31 procent vlastní sdružení finančních investorů vedené australskou skupinou Macquarie. Struktura skupiny je poněkud složitá, ale zjednodušeně lze říct, že EPH stojí na dvou nohách. Tou první je EP Infrastructure, druhou pak EP Power Europe se zaměřením na odkup a provozování uhelných a plynových elektráren.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter