Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Křetínského EPH uzavřela financování na miliardu eur s mezinárodními bankami. U Bank of China si půjčoval i Agrofert

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského uzavřela v půlce března novou smlouvu o termínových a revolvingových úvěrech ve výši 1 miliardy eur se syndikátem mezinárodních bank a Komerční bankou jako agentem úvěrů. V syndikátu je Bank of China, od které si v minulosti půjčil necelou miliardu i holding Agrofert. EPH úvěrový krok vysvětluje zjednodušením struktury jeho financování.

Smlouva mezi Křetínského EPH a bankami byla uzavřena 16. března. Syndikát bank tvoří mimo jiné Bank of China Ltd., Commerzbank AG, jednající prostřednictvím Commerzbank, pobočka Praha, Credit Suisse AG, ING Bank N.V., Prague branch, Komerční banka, SMBC Bank EU AG a UniCredit Bank Czech Republic a Slovakia a.s.

Podle mluvčího EPH Daniela Častvaje tyto peněžní ústavy vystupují jako pověření vedoucí aranžéři a bookrunneři a Citibank Europe pak v pozici pověřeného vedoucího aranžéra. Právním poradcem věřitelů byla advokátní kancelář Baker&McKenzie.

Úvěrové linky jsou poskytnuté jako nezajištěné s rovnocenným postavením (pari passu) s ostatní finanční zadlužeností EPH a jsou splatné tři roky od podpisu smlouvy o úvěrech. EPH předpokládá použití čerpaných úvěrů primárně na částečné refinancování ostatní finanční zadluženosti skupiny EPH a na všeobecné korporátní účely.

„Na základě informací dostupných EPH patří tato transakce k největším bankovním financováním realizovaným v letošním roce na českém úvěrovém trhu. Navzdory probíhající pandemii Covid-19 se EPH podařilo uzavřením nového financování dále optimalizovat
strukturu financování, a to při zachování nízkého poměru zadluženosti ve srovnání se západoevropskými skupinami působícími v obdobném hospodářském odvětví,“ uvedl k tomu v tiskové zprávě mluvčí EPH Daniel Častvaj.

„Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným věřitelům, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a považujeme je za naše klíčové vztahové banky. Toto je další průlomová transakce skupiny EPH vedoucí ke zjednodušení její struktury financování, podpoře
jejího budoucího růstu a zároveň nám umožní realizovat naši strategii v oblasti udržitelnosti,“ sdělil k tomu finanční ředitel a člen představenstva EPH Pavel Horský.

U číňanů zaťukal i Agrofert

Velký úvěr u čínské banky si tak velká česká byznysová skupina nesjednala poprvé. Z výroční zprávy za rok 2018 holdingu Agrofert vyplynulo, že si na sklonku roku 2018 přefinancovala významnou část svých dluhů za pomoci velkých asijských bank, mimo jiné z Číny, Taiwanu, či Koreje. A mezi nimi byla i Bank of China. Ta půjčila Agrofertu, zaparkovanému ve svěřenském fondu ovládaném ženou premiéra Andreje Babiše Monikou a jeho právníky, necelou miliardu korun.

Bank of China a Industrial and Commercial Bank of China se staly financujícími bankami skupiny v prosinci 2018, kdy společnost Agrofert dokončil nové financování ve formátu tzv. Schuldschein Loan Agreement v objemu 185 milionů eur (přibližně 4,7 miliardy korun).

Tohoto způsobu přefinancování, zajišťovaného pro Agrofert bankovními skupinami Commerzbank a Citibank, se účastní celkem osm bankovních skupin, přičemž většinu objemu nového financování upsaly (kromě aranžérů) tradiční financující banky skupiny jako Raiffeisenbank, Česká spořitelna nebo Všeobecná úverová banka.

„Důvodem přijetí tohoto nového úvěru bylo zlepšení podmínek financování (snížení nákladů a zjednodušení úvěrové dokumentace) oproti úvěrům, které byly těmito nově získanými prostředky refinancovány, konkrétně především syndikovaného úvěru poskytnutého v dřívějším období německými bankami na výstavbu nové pekárny v Německu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o úvěr v EUR, projevily zájem o toto nové financování i mimoevropské banky, které takovéto projekty běžně financují, ale pro které by bylo obtížnější získat zdroje pro poskytnutí tohoto úvěru, pokud by byl čerpán v českých korunách. Kromě zmíněných čínských bank se tohoto financování účastní například i banky z Koreje nebo Tchaj-wanu,“ vysvětloval Agrofert .

Z celkového objemu 185 milionů eur činila účast Bank of China 36,5 milionů eur (tj. 19,7 procent celé emise) a účast Industrial and Commercial Bank of China 20 milionů eur (tj. 10,8 procent celé emise).

Silný hráč Křetínský

Energetický a průmyslový holding byl založen v roce 2009.  Je silnou středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Spojeném království, Irsku, Francii a Švýcarsku.

EPH je vertikálně integrovaná energetická utilita pokrývající kompletní hodnotový řetězec od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. To zahrnuje i platformy pro dodávky a obchodování na jedné straně a správu plynárenské infrastruktury na straně druhé.

Společnosti, které jsou součástí Křetínského skupiny EPH, zaměstnávají kolem cca 25 tisíc zaměstnanců. Holding obsahuje více sedmdesát společností po celé Evropě.

Daniel Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Majoritní vlastník skupiny EPH Daniel Křetínský. Foto: EPH

Do akcionářské struktury EPH se loni na sklonku roku vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů finanční skupiny J&T Patrik Tkáč. Aktuálně vlastní 44 procent mínus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Danielu Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent plus jednu akcii. Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy plus jedna akcie.

Klíčové ukazatele výkonnosti EPH za rok 2019 jsou aktiva ve výši 16,7 miliard eur, výnosy 8,6 miliard eur a EBITDA 2,1 miliardy eur.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter