Středa, 25. května, 2022

Křetínského EP Infrastructure se zmenšilo o dvě teplárny, ale i tak navýšilo zisk za pololetí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Holding EP Infrastructure, který sdružuje nejdůležitější energetická aktiva miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče ve střední Evropě, vytvořil v prvním pololetí čistý zisk 329 milionů eur (8,4 miliardy korun), meziročně o 15 milionů více. Tržby i provozní zisk meziročně klesly, hlavně kvůli prodeji Pražské teplárenské a budapešťské teplárny BERT v závěru loňského roku.

Konkrétně tržby se meziročně snížily o 19 procent na 1,334 miliardy eur (34 miliard korun), provozní zisk o 23 procent na 587 milionů eur. Majoritním vlastníkem holdingu EP Infrastructure je Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládaný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem s 69 procenty akcií. Zbývajících 31 procent vlastní sdružení finančních investorů vedené australskou Macquarie.

Pololetní výsledky se na webu EP Infrastructure objevily již dnes, tedy jeden den před pátečním telekonferenčním hovorem s investory a analytiky.

Při čtení výsledků je zapotřebí vzít v úvahu, že klíčové společnosti nevlastní EP Infrastructure stoprocentně. Například v eustreamu, SPP distribúcii a Stredoslovenské energetice má jen 49procentní podíl, v Plzeňské teplárenské 35 procent. Čistý zisk z pohledu akcionářů za první pololetí tak dosáhl 180 milionů eur (4,6 miliardy korun), zbývajících 149 milionů eur připadá na takzvané nekontrolní podíly.

Hlavní firmy vlastněné holdingem EP Infrastructure. Zdroj: prezentace výsledků skupiny EP Infrastructure za rok 2020

Podle dohody uzavřené loni v září Křetínského a Tkáčova firemní skupina prodala francouzské Veolii dvě velké teplárny – pražskou a budapešťskou. Podle informací v prezentaci a finančních výsledcích EP Infrastructure z letošního dubna se jednalo o mimořádně výhodný prodej. Cena za obě teplárny dosáhla 1,01 miliardy eur (téměř 27 miliard korun), přičemž zisk z prodeje dosáhl 784 milionů eur.

Řada pozoruhodných změn se v EP Infrastructure odehrála i letos. Zmínit můžeme návrat Patrika Tkáče do akcionářské struktury mateřské EPH či změnu na pozici generálního ředitele EP Infrastructure. Novým šéfem se v srpnu stal britský občan Gary Mazzotti, který na pozici generálního ředitele vystřídal Daniela Křetínského – zakladatele a předsedu představenstva Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Nejcennějším majetkem holdingu EP Infrastructure je 49procentní podíl ve slovenských tranzitních plynovodech eustream. Dále drží podíl v plynovodní síti na Slovensku, ve Stredoslovenské energetice, ale také podzemní zásobníky plynu ve více zemích. V České republice vlastní teplárny United Energy a Elektrárny Opatovice a minoritu v Plzeňské teplárenské.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter