Pátek, 16. dubna, 2021

Kraje žádají ministerstvo o kompenzaci za regionální dopravu. Kvůli koronaviru loni přišly o 3,7 miliardy korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kraje žádají od ministerstva dopravy kompenzace za ušlé tržby v regionální dopravě kvůli koronaviru v loňském roce. Celkově jde o částku převyšující 3,6 miliardy korun. Ztráty zatím musely uhradit z vlastních prostředků. Některé kraje už kvůli ztrátám přistoupily ke zdražování jízdného.

Koronavirová krize vloni připravila kraje spolu s Prahou o 3,7 miliardy korun na tržbách z jízdného ve veřejné dopravě. Zástupci krajů proto jednají se státem o případných kompenzacích. Bez nich hrozí zdražování a omezování dopravy. Letošní ztráty přesahují další miliardu korun.

Největší ztráty u autobusové dopravy

„Je to pro nás důležitá věc. Navíc chceme, aby s podobným opatřením vláda počítala i pro letošní rok. Například v našem případě jsme museli za loňský propad v dopravě doplatit 100 milionů korun, což je významně vysoká částka,“ říká předseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Převážně se jedná o kompenzaci za linkovou autobusovou dopravu, kde byl výpadek tržeb největší. Kvůli omezením souvisejícím s pandemií využívalo dopravu méně lidí než v předchozích letech.

Kompenzace zatím v nedohlednu

Podle Kuby zatím kraje nemají od vlády příslib, že kompenzace za dopravu dostanou.

„Ministerstvo dopravy tvrdí, že ty peníze nemá, což je nepříjemná věc,“ uvedl jihočeský hejtman. O kompenzace ztrát z jízdného žádají dlouhodobě stát i samotní dopravci.

Podle posledních plánů by si měli od státu rozdělit až 1,5 miliardy korun. Podporu však musí schválit Evropská komise.

O třetinu cestujících méně

Kraje si u dopravců objednávají autobusové i vlakové spoje. Celorepublikově loni pandemie vyhnala z autobusů i vlaků desítky milionů lidí. Ve spojích podle statistik ministerstva dopravy ubylo asi třetina cestujících.

O kompenzacích asociace průběžně jedná s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem. „Za loňský rok kompenzace pro regionální vlakovou a autobusovou dopravu stát neposkytl žádné, jednání v letošním roce jsou o něco nadějnější,“ uvedl místopředseda asociace a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Bez kompenzací podle krajů hrozí zdražování jízdného, některé kraje už k tomu přistoupily. V minulém týdnu tak rozhodl například Středočeský kraj, který od července zdraží v průměru o čtvrtinu jízdné ve veřejné dopravě. V létě bude zvyšovat ceny i Liberecký kraj.

Podle Půty zároveň bez pomoci státu hrozí i další redukování dopravy. To by se podle něj dotklo především okrajových částí regionů, které sice nejsou tolik využívané, ale pro zbylé cestující by to mohl být velký problém.

čtk

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter