Pátek, 1. července, 2022

Komentář: Teď je ta správná chvíle škrtnout Rusy z tendru na nový blok Dukovan

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pokud vám někdo před lety rozmlátil baseballovou pálkou skleník, těžko mu teď zadáte zakázku na opravu vašeho domu či bytu. Stejně by Česká republika měla postupovat v chystané soutěži na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Země, jejíž agenti před sedmi lety s velkou pravděpodobností vyhodili do vzduchu muniční sklad ve Vrběticích, nemůže a nesmí být partnerem v tak citlivé oblasti, jakou je jaderná energetika.

Vše špatné je k něčemu dobré, a platí to i pro nedávná zjištění ohledně povahy exploze ve Vrběticích. Už si nemusíme lámat hlavu tím, zda pustit Rusy do soutěže na nový jaderný blok či zda koupit vakcínu Sputnik V. Teď už snad každý musí znát odpověď. Pravicová a středová opozice má na obě věci jasný názor již delší dobu. Proruské postoje KSČM a SPD, hraničící někdy až s velezradou, se zřejmě nezmění. Nová zjištění by však mohla posunout na správnou stranu dvě dosud váhající strany – vládní hnutí ANO a ČSSD.

První takové zprávy již přicházejí. Dokonce i dosud spíše proruský vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček ve vyjádření pro ČTK přiznal, že tyto události mohou ovlivnit soutěž na Dukovany. Jakýkoliv podobný čin, pokud bude potvrzen, musí mít podle Havlíčka jednoznačně své následky. Také premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci v sobotu večer působil dojmem, že mu s Rusy právě došla trpělivost.

Současně se znovu ukázalo, že není rozumné podceňovat tajné služby a jejich informace. Ostatně již půl roku víme o varování před účastí Ruska a Číny v dukovanském tendru, které vyslovily bezpečnostní a zpravodajské složky státu. Navzdory tomu se Babiš s Havlíčkem dál tvářili, že se nic neděje a Rusko nadále zůstává partnerem k jednání. Po kauze Vrbětice už snad konečně přestanou rizika spojená s agresivitou Putinova režimu ignorovat.

Na závěr dodejme, že i s účastí tří společností – amerického Westinghouse, francouzského EDF a korejského KHNP – lze uspořádat důstojnou soutěž na výběr dodavatele pátého bloku v elektrárně Dukovany. Přinejmenším můžeme mít dobrý pocit z toho, že nový blok nepostaví firma ze země, která se neštítí provést teroristický útok přímo na našem území a zavraždit při tom dva české občany.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter