INZERCE

Jednání Poslanecké sněmovny. Foto: Poslanecká sněmovna ČR

Kladivo na Gazprom. Novela energetického zákona prošla Sněmovnou

Taková rychlost je v Česku nebývalá. Pouhé čtyři týdny po zveřejnění prvního návrhu schválila Poslanecká sněmovna – ve stavu legislativní nouze – návrh rychlé novely energetického zákona. Pro bylo 153 ze 154 poslanců. Zaměřena je na postup v případě krachu dalších dodavatelů energií, přispět má také k maximálnímu využití kapacity podzemních zásobníků plynu.

Tato „blesková novela“ měla původně řešit také otázku odvolávání členů Rady Energetického regulačního úřadu a rozšíření výkonu malých fotovoltaických elektráren, které lze stavět a provozovat v jednodušším režimu. Během připomínkového řízení se ukázalo, že tyto body nejsou pro schvalování v režimu legislativní nouze vhodné. Zahrnuty tudíž budou v další plánované novele energetického zákona.

Jiného názoru byl evidentně hospodářský výbor sněmovny vedený Ivanem Adamcem (ODS). Ten se do bleskové novely rozhodl propašovat zpět téma Rady ERÚ, a sice posílení role předsedy Rady a také možnost odvolání radního, který „svým jednáním naruší řádný výkon pravomocí Energetického regulačního úřadu.“ Nakonec prošel i tento pozměňovací návrh.

Níže uvádíme hlavní změny, které obsahuje dnes schválená novela energetického zákona:

Zásobníky plynu

Novela zde reaguje na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU, které stanovilo cíl naplnit všechny zásobníky zemního plynu na nejméně 80 procent jejich kapacity, a to k datu 1. listopadu 2022. V reakci na toto nařízení novela upravuje režim rezervace kapacity zásobníků plynu a zavádí princip „use it or lose it“.

Takový princip má v praxi zabránit blokování kapacity plynových zásobníků méně seriózními obchodníky, kteří před topnou sezonou kapacitu nenaplní. Zákon tedy zavádí povinnost využít rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Navrhovaná úprava též ukládá provozovateli zásobníku plynu povinnost uspořádat aukci na nevyužitou skladovací kapacitu, a to za nulovou vyvolávací cenu.

Změna reaguje na neseriózní jednání ruského Gazpromu, který si v evropských zemích zarezervoval velké skladovací kapacity, avšak před zimou 2021/22 je nenaplnil. Týká se to i podzemního zásobníku v Dambořicích na jižní Moravě. Ten vlastní napůl Gazprom a MND, avšak celou kapacitu má pronajatou Gazprom.

Dodavatel poslední instance

Novela obsahuje ponaučení z krachu skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů elektřiny a plynu. Novelou dochází ke zkrácení režimu dodavatele poslední instance (DPI) ze šesti na tři měsíce. Po uplynutí lhůty má zákazník, který nepodepíše smlouvu s novým dodavatelem a současně řádné platil za elektřinu nebo plyn, automaticky přejít na standardní smlouvu na dobu neurčitou u dodavatele, který jej zásoboval v režimu DPI.

Po připomínkovém řízení došlo k výrazným úpravám návrhu. Nově se režim DPI bude vztahovat také na vybrané velkoodběratele zemního plynu, konkrétně na vodárenské společnosti. Pro ostatní velké odběratele plynu bude dál platit, že si do tří dnů musejí najít jiného dodavatele.

David Tramba