Bez střechy nad hlavou žije na území Velké Británie nejméně 320 tisíc lidí. To je o čtyři procenta více než loni.

Přibližně jeden Brit ze dvou set, tedy asi půl procenta ostrovní populace, nemá místo, kde by složil hlavu. To znamená, že na území Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska žije nejméně 320 tisíc bezdomovců. Vyplývá to z nejnovější zprávy charitativního spolku Shelter, na který se odkazuje list The Guardian. Meziročně přibylo třináct tisíc lidí bez domova, což představuje asi čtyřprocentní přírůstek.

Skutečná situace ale může být prý ještě horší, než ukazují oficiální čísla. Samotný Shelter přiznává, že do svých výpočtů byl schopen zahrnout jen ty občany, kteří využívají příležitostné přespávání na ubytovnách nebo ty, které lze potkat normálně na ulici. Zpráva naopak nezachycuje takzvané skryté bezdomovectví, tedy lidi, kteří například přespávají v automobilech nebo u známých.

Nejvážnější je situace v Newhamu ve východní části Londýna, kde na sto lidí připadají čtyři bezdomovci. V absolutních číslech jde o 14,5 tisíce lidí bez střechy nad hlavou. V celém hlavním městě Velké Británie pak žije více než 170 tisíc bezdomovců, což představuje asi dvě procenta londýnské populace. To je čtyřikrát více než činí celonárodní průměr. Dokonce i v nebohatších londýnských čtvrtích, Chelsea a Kensington, žije přes pět tisíc lidí bez domova, tedy asi každý třicátý.

Vyřeší zákon proti bezdomovectví bezdomovectví?

Čísla podle listu The Guardian ukazují, jak se problémy s nedostupností bydlení dostaly i do těch částí Londýna, kde to dříve bylo prakticky nepředstavitelné. Z regionů se nejvíce počet bezdomovců zvýšil ve West Midlands, Yorkshire a Humberside, kde jich meziročně přibylo dvanáct procent. Naopak největší (osmiprocentní) pokles byl zaznamenán v severovýchodní a jihozápadní části Anglie.

Ze statistik z předchozích let také vyplývá, že bezdomovectví je fenomén, který je stále na vzestupu. Jen v samotné Anglii bylo před dvěma lety těchto lidí lehce nad čtvrt milionu, letos už bezmála 300 tisíc. Podle Polly Neateové, výkonné ředitelky charitativního spolku Shelter jde o důsledek spirálovitého růstu nájmů, škrtů v sociální oblasti a naprostého nedostatku sociálního bydlení.

„Na ulicích nebo nevyhovujících podmínkách dnes přespává rekordní počet lidí. Zoufale potřebujeme rychle přijmout nějaká opatření, která ty stovky tisíc lidí zabezpečí před nadcházející zimou,“ řekla listu The Guardian právě Neateová. Britský ministr pro bydlení James Brokenshire uvedl, že jeho vláda s problémem bojuje, ačkoli připustil, že vždy je možné udělat více. „Nikdo by neměl zůstat na ulici bez střechy nad hlavou. Proto podnikáme kroky, aby lidé nemuseli přespávat na ulicích,“ řekl ministr.

Zákon, na jehož základě má být bezdomovectví zredukováno, byl vládou Theresy Mayové přijat letos v květnu. Má fungovat tak, že motivuje lokální vlády k přijetí kroků, jež by měly předcházet riziku vzniku bezdomovectví. Do roku 2027 má také za cíl zcela odstranit přespávání bezdomovců na ulici.

Britský venkov stárne

Nedostatek dostupných bytů se ale zdaleka netýká jen britských měst. Krize bydlení totiž dorazila už i na tamní venkov. Kvůli ní se tisíce britských obcí nerozvíjí, protože nejsou schopny nabídnout dostupné byty. Žádné se za poslední roky nepostavily. Uvedl to portál Thisisplace.org s odkazem na nejnovější studii britské Asociace podnikatelů s půdou (CLA – Country Land and Business Association).

Problém se týká více než dvou tisíc anglických vesnic, kde Asociace označila jejich situaci za neudržitelnou. To znamená, že nejsou momentálně schopny nabídnout jakoukoli formu dostupného bydlení. „Nové byty jsou důležité pro rozvoj venkovského života,“ řekl portálu Thisisplace.org Matthew O´Connell, jeden z autorů zmiňované zprávy. Podle něho je nutné, aby se tento problém začal řešit s nejvyšší mírou důležitosti.

Vláda si už před časem vytyčila poměrně ambiciózní cíl, postavit každý rok přibližně 300 tisíc nových dostupných bytů. K tomuto číslu se má Velká Británie dostat do poloviny příští dekády. Jenže je docela možné, že obce, na něž krize bydlení dolehla nejcitelněji, si z tohoto koláče ukrojí jen velmi malou část. Jde o to, že v nich často chybí také infrastruktura, která je pro běžný život lidí důležitá. Jde například o poštovní úřady nebo kvalitní napojení na veřejnou hromadnou dopravu. Bez toho zkrátka venkov nové obyvatele nepřiláká, byť by nabízeli bydlení sebedostupnější.

Podle O´Connella současná situace britských vesnic vede k odlivu mladých lidí do měst, a tak se pomalu ale jistě vytváří demografická nerovnováha. „Musíme se dívat dál než jen na rok či dva dopředu. Jestliže chceme, aby náš venkov vzkvétal a byl kvalitním místem pro život, musíme zde vytvořit podmínky pro další generace,“ uzavřel spoluautor uvedené studie.

-zm-