INZERCE

John Ficenec: Osm důvodů proč svět stojí na pokraji další krize

Přinášíme vám zajímavý pohled Johna Ficence, ekonomického komentátora listu Telegraph, na to, proč svět podle něj stojí na pokraji další globální finanční a dost možná i ekonomické krize.

Když finanční a bankovní krize zachvátila před sedmi lety světové finanční trhy, centrální banky vstoupily na scénu jako věřitelé poslední instance. Lehkomyslně poskytnuté úvěry soukromého sektoru byly přesunuty na bedra sektoru veřejného a vlna tištění peněz dala globální ekonomice prostor k tomu, aby se uzdravila.

Čas se však nyní rychle krátí. V Číně i Brazílii ztratili centrální bankéři kontrolu nad situací a zdá se, že světová ekonomika mele z posledního. Je jen otázkou času, než se světové trhy zhroutí pod tíhou přílišných očekávání a rekordních hodnot tržních kapitalizací. Index londýnské burzy FTSE 100 již vymazal své roční zisky, nicméně se objevily další důvody, proč může dojít k daleko většímu zhoršení celosvětové ekonomické situace.

1.       Čínské zpomalení

Čína byla velkým spasitelem světové ekonomiky od roku 2008. Spuštění bezprecedentního stimulačního balíčku vedlo k obrovskému investičnímu boomu v oblasti infrastruktury. Nenasytná poptávka po nerostných surovinách pomohla mnoha zemím, které jimi vládnou. Čínská ekonomika však dnes jako by narazila do zdi. Hospodářský růst klesl pod 7% hranici, a to poprvé za posledních 25 let. Čínská centrální banka přijala různá opatření, jimiž se snaží oživit zpomalující ekonomiku. Devalvace národní měny byla zřejmě zvolena jako poslední možnost, jak oddálit nevyhnutelný konec rapidního čínského růstu.

Data ukazují, že červencový vývoz se meziročně snížil o necelých 9 %, zatímco se očekával propad pouze o 0,3 %. Čínský trh s bydlením rovněž vykazuje známky nestability. Ceny domů po desítkách let růstu najednou dramaticky klesly. To pro mnoho milionů obyvatel znamená obrovský pokles hodnoty jejich bohatství.

2.       Kolaps cen komodit

Čínské ekonomické zpomalení způsobilo rozsáhlé tsunami na komoditních trzích. Globální komoditní index sestavovaný agenturou Bloomberg, který zahrnuje ceny celkem 22 druhů komodit, klesl na úrovně, které jsme mohli naposled sledovat na začátku tohoto století.

Cena ropy, která je nejcitlivějším barometrem světového růstu, klesla na úroveň kolem 50 dolarů za barel. Cena železné rudy se pohybuje kolem 56 dolarů za tunu a ztratila tak více než polovinu své hodnoty od ledna 2014, kdy se obchodovala za 140 dolarů.

3.       Úvěrová krize v těžebním průmyslu

Na světovém kapitálovém trhu se proinvestovaly miliardy dolarů do těžebních projektů v době, kdy ceny ropy a dalších nerostných surovin byly poměrně vysoko. Nyní, když ceny komodit padají, se mnoho těchto projektů ukazuje jako ztrátových. Peníze, které investoři na tyto projekty poskytli ve formě úvěrů, mohou být nenávratně pryč. Nejvíce tím budou postiženy těžební projekty ve Spojených státech (o problémech těžařů jsme psali zde).

4.       Domino se začíná hroutit

Velcí tahouni světové ekonomiky začínají pomalu padat. Čína ztrácí dech a další země BRICS (vedle Číny také Brazílie, Rusko, Indie a Jižní Afrika) se potýkají s většími či menšími hospodářskými problémy. Centrální banky rychlé ztrácí kontrolu. Čínské akciové trhy se již hroutí a totální kolaps byl odvrácen jen za cenu obrovských vládních intervencí.

5.       Obrat trendu na úvěrových trzích

S tím, jak centrální banky vystřílely své náboje, úvěrové trhy se zoufale snaží najít ocenění rizika. Sazba LIBOR (referenční úroková sazba na mezibankovním trhu ve Velké Británii) za posledních 12 měsíců soustavně roste. Částečně je to dobře, neboť jde o zdravý návrat k normálnímu ocenění rizika poté, co jsme byli svědky mimořádného monetárního stimulu v posledních 6 letech. Na druhou stranu to může na mezibankovním trhu vytvářet jisté napětí. Obzvláště poté, co byl úvěrový trh zvyklý spoléhat na levné zdroje, které dodávaly centrální banky. Nyní se může celkem lehce zadrhnout.

6.       Úrokový šok

Úrokové sazby byly v posledních 6 letech v USA a Velké Británii drženy na mimořádně nízkých úrovních. Nyní se očekává, že v USA přijde první zvýšení sazeb nejpozději koncem tohoto roku. Investoři již začali skupovat americký dolar v očekávání jeho posilování. Britské sazby se zvýší pravděpodobně krátce po těch amerických.

7.       Třetí nejdelší nepřetržitý růst cen akcií v historii

Burzu cenných papírů ve Velké Británii již 77. měsíc ovládá tzv. býčí trh, tedy růst, který začal v březnu 2009. Pouze ve dvou jiných případech v historii trval tento trend déle. Jeden z nich předcházel Černému pátku 1929 a druhý nastal před splasknutím bubliny „dotcom“ na počátku tohoto století.

8.       Nadhodnocený finanční trh v USA

Jeden z ukazatelů, který se používá jako indikátor hodnoty finančních trhů, cyklicky očištěné price earning ratio, dosáhl v případě S&P 500 hodnoty 27,2, což je 64 % nad historickým průměrem, který dosahuje 16,6. Pouze ve třech případech od roku 1882 byl tento ukazatel výše: v letech 1929, 2000 a 2007.

Volně převzato z The Telegraph

-usi-