Jedním z obviněných v případu vydírání je bývalý šéf bezpečnosti ministerstva zdravotnictví

Statistiky kriminality by se měly sjednotit. V budoucnu tak bude možné získat ucelenější obrázek o tom, jak jsme na tom jako stát s trestnou činností. Ilustrační obrázek www.pixabay.com

Mezi obviněnými z vydírání v kauze Pražské hygienické stanice figuruje je bývalý bezpečnostní ředitel ministerstva zdravotnictví Radim Bureš. Ekonomickému deníku to potvrdilo několik nezávislých zdrojů. Policie zasahovala na hygienické stanici koncem minulého týdne.

Radim Bureš aktuálně nebere mobilní telefon ani pevnou linku. Mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík se k informacím o zatčení Bureše u odmítl vyjádřit a odkázal na tiskovou zprávu„Hygienická stanice hlavního města Prahy může potvrdit informaci, že v uplynulých dnech probíhaly ze strany policie úkony trestního řízení ve vztahu k jednomu zaměstnanci,“ uvedl Boublík v tiskové zprávě. Hygienická stanice hlavního města Prahy podle něj policistům zpřístupnila prostory za účelem jejich prohlídky. „V dané záležitosti s policií vedení stanice úzce spolupracuje a orgánům činným v trestním řízení poskytuje a nadále bude poskytovat maximální součinnost. S ohledem na dosavadní průběh vyšetřování není Hygienická stanice hlavního města Prahy oprávněna poskytnout ani jakkoli komentovat úkony trestního řízení a se všemi dalšími dotazy je nutné se obracet na policii. Trestní stíhání se netýká ředitele, který byl v této věci podat vysvětlení na policii,“ uzavřel Boublík.

Podle některých informací je Radim Bureš vyšetřován ve vazbě. Podle Blanky Omelkové z kanceláře ředitele hygienické stanice čerpá Bureš aktuálně dovolenou. Na otázku, zda bude v zaměstnání například příští týden, odpověděla, že „se uvidí“ a s dalšími informacemi odkázala na policii.

Pražská policie už potvrdila, že na jednoho ze dvou podezřelých, stíhané kvůli vydírání, byla uvalena vazba. „Žádné nové nebo další informace nejsou,” řekl Ekonomickému deníku mluvčí pražské policie Jan Daněk. Zjištění, že má být vazebně stíhaným zmiňovaný někdejší bezpečnostní ředitel ministerstva zdravotnictví Radim Bureš Daněk odmítl potvrdit. Radim Bureš v minulosti pracoval na Národním bezpečnostním úřadu, v minulosti působil také jako bezpečnostní ředitel Pražského hradu. Bezpečnost měl na starosti i na České poště a v jednu dobu se o něm spekulovalo jako o možném řediteli Bezpečnostní informační služby.

Druhým obviněným je podle zjištění Ekonomického deníku další bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví obchod Zdeněk Vališ. Ten v tuto chvíli řídí Elektrotechnický zkušební ústav. „Celé to musí být nedorozumění, které se jistě rychle vysvětlí. V kauze se podle médií jedna o nějaké dlouhodobé jednání s restauracemi, já jsem tam pracoval asi 7 týdnů, takže je jasné, že jsem se takových věcí nemohl účastnit. Věřím, že budu brzy očištěn,“ řekl Ekonomickému deníku Vališ, s tím že kvůli vyšetřování nemůže uvádět podrobnosti.

Jan Hrbáček