PPF a Moneta dnes ukončily přípravu bankovní fúze, jejímž výsledkem by byla integrace Monety s Air Bank a českou a slovenskou částí Home Creditu. Oficiálně uvedeným důvodem je špatný makroekonomický vývoj, změna v top managementu PPF a také nedávné zpřísnění požadavků ČNB na kapitálovou vybavenost pro bankovní subjekty.
Rámcovou smlouvu obě strany uzavřely v květnu 2021. Ta stanovila kupní cenu Air Bank na 25,9 miliardy korun. Moneta Money Bank plánovala financovat akvizici prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky. Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést přibližně 21 miliard korun od stávajících akcionářů banky, a umožnit tím Monetě uhradit významnou část akviziční hodnoty.
Důvody ukončení akvizice
PPF iniciovala jednání o dohodě v důsledku negativního vývoje makroekonomického prostředí a významného oslabení kapitálových trhů v posledních měsících. Jako další důvod uvedla PPF rapidní růst úrokových sazeb v České republice, a to prý na „neúnosnou míru“.
„Hlavním důvodem pro odstoupení PPF od této transakce je nedávné rozhodnutí ČNB, jež zvýšilo proticyklickou kapitálovou rezervu z 0,5 až na 2,5 procenta pro všechny bankovní instituce v zemi. Tento nový požadavek včetně nedávno stanoveného požadavku na dodatečné kapitálové vybavení spojené banky by proti původním předpokladům významně snížil očekávané dividendy, a to zejména v letech 2022 a 2023,“ píše se ve stanovisku skupiny PPF.
Moneta na ukončení přistoupila
Vedení Monety přistoupilo na návrh dohody, neboť věří, že tímto získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě, a stávající bude držet minimálně po dobu 12 měsíců.
„Lituji, že plán, na kterém jsme tvrdě pracovali, nakonec nebude realizován. Nadále se tedy budeme snažit o realizaci samostatné strategie a z ní vytyčených cílů tak, abychom akcionářům dodali solidní ziskovost, včetně dividend dle platné dividendové politiky. Věřím, že to dokážeme v souladu s naší předchozí komunikací,“ okomentoval situaci předseda představenstva a generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.
Spekulace a dohady
Oznámení PPF bylo poměrně nečekané, aspoň podle komentářů různých komentátorů a expertů na Twitteru. „Nevidím jediný jiný logický důvod pro konec obchodu Monety a PPF než problém s kvalitou aktiv PPF,“ uvedl investor a analytik Michal Šnobr. Novinář Miroslav Motejlek uvedl, že se ukázalo, že PPF na nákup dalších akcií Monety nemá peníze.
Analytik skupiny Erste Thomas Unger upozornil, že prudký růst úrokových sazeb za poslední rok zvýšil hodnotu AirBank, což transakci činilo výhodnou pro Monetu a méně výhodnou pro PPF. „Nedávný pokles akcií Monety by pravděpodobně vedl k povinné nabídce převzetí ze strany PPF, jež by byla s vyššími náklady než původně odhadovanými, což mohlo být pro PPF rozhodující faktor zrušení transakce,“ uvedl Thomas Unger.
PPF již dříve nakoupila prostřednictvím firmy Tanemo 29,94 procenta akcií Monety. Nejméně 12 měsíců je má držet, následně je může prodat. Mezi investory a experty se debatuje také o tom, zda se Moneta spokojí s dohodnutým odstupným ve výši 100 milionů korun, nebo bude po PPF chtít vyšší částku za zmaření dlouho plánované transakce.
Podle dohody podepsané v květnu 2021 měla PPF navýšit svůj podíl v Monetě na více než 55 procent tím, že vymění své firmy – Air Bank, český a slovenský Home Credit a Benxy – za nově vydané akcie. Zdaleka ne všichni ostatní akcionáři Monety byli z této transakce nadšeni, proti podmínkám obchodu byl například aktivistický fond Petrus Advisers.
(red)