Vybíráme pro vás nejočekávanější události roku 2016 v ekonomice podle Financial Times. Včetně tipů, jak dopadnou.
Rok 2016 bude velmi bohatý na události v ekonomice, politice, společnosti i sportu. Redaktoři Financial Times vybírají ty nejzajímavější a tipují jejich výsledky. My z nich pro vás vybíráme ty, které ovlivní světovou ekonomiku.
Zvítězí Hillary Clintonová v amerických prezidentských volbách?
Edward Luce předpovídá, že ano. Současně varuje, že to budou „nejodpornější volby v historii“. Clintonová bude prý svým republikánským oponentem, Tedem Cruzem, pranýřována pro její charakterové vady a to, proč je Amerika vnímána jejími nepřáteli jako slabá. Velká část republikánských voličů ponese Clintonové jméno jako znak všeho, co je na současné Americe špatné.
Volby ale podle Luce stále vyhrává volič medián, případně ten, kdo je mírně vlevo. Ted Cruz podle něho stojí příliš vpravo na to, aby to do Bílého domu zvládl. Výsledky budou prý těsné. Clintonová zvítězí díky velkému přesunu hlasů. Demokraté také opět ovládnou Senát, přesto však Clintonová zahájí své působení ve funkci ve velmi polarizovaném Washingtonu. Nikdo si nebude brát servítky.
Opustí Velká Británie Evropskou unii po referendu, které se očekává v roce 2016?
Philip Stephens je přesvědčený, že ne. Británie podle něj zvolí svou budoucnost v rámci Evropské unie. Britové sice nebudou nadšení, ale budou hlasovat pro setrvání v EU, protože jim to řekne jejich přirozený instinkt. Roli vůbec nebude hrát to, jaké nové podmínky členství vyjedná David Cameron. Britové budou volit mezi chladnou úvahou bývalého premiéra Johna Majora a populismem Nigela Farage. „Vše vsadím na Majora. Pokud se mýlím, Británie bude čelit velmi turbulentním časům,“ uzavírá Stephens.
Zvýší Bank of England konečně úrokové sazby?
Podle Chrise Gilese nikoli. Bank of England si bude s myšlenkou zvýšení sazeb zahrávat po celý rok 2016, ale nakonec to neudělá. Má mnoho dobrých důvodů se takovému rozhodnutí vyhnout. Inflace se od nuly bude zvedat jen velmi obtížně, mzdový růst je slabý, ceny ropy ještě slabší a snižování rozpočtového deficitu bude bránit rychlejšímu ekonomickému růstu. Bank of England možná nejprve omezí své kvantitativní uvolňování, ještě předtím, než přistoupí ke zvyšování sazeb.
Požádá alespoň jedna ze zemí skupiny G20 o pomoc Mezinárodní měnový fond?
Martin Wolf míní, že ano. Je sice přesvědčen, že žádná z rozvinutých ekonomik G20 to nebude, ačkoli poměrně žhavým kandidátem je Itálie díky svému obrovskému veřejnému dluhu. Mezi členy G20 je však i 10 rozvíjejících se ekonomik. Některé z nich jsou drceny pádem cen komodit (Argentina, Rusko, Saudská Arábie jsou typickými případy). Některé mají značné schodky svých běžných účtů platebních bilancí (Saudská Arábie, Brazílie, Jižní Afrika). Indie a Jižní Afrika mají poměrně hluboké fiskální deficity. Jiné, jako Brazílie, mají sice deficit rozpočtu nižší, zato mají obrovský veřejný dluh. Další země se více nebo méně potýkají s nestabilitou. Jde o Argentinu, Jižní Afriku a Brazílii, některé vyměnili své ministry financí. Argentina má novou vládu, která slibuje reformy. MMF zůstává ve střehu. Povolá ho některá z uvedených zemí? Pravděpodobně ano.
Bude Angela Merkelová německou kancléřkou i na konci tohoto roku?
Gideon Rachman si myslí, že Merkelová tento rok ve funkci nepřežije. Ačkoli konec roku 2015 přinesl Angele Merkelové ovace ve stoje na sjezdu její CDU, rok 2016 bude pravděpodobně jejím posledním ve funkci německé kancléřky. Konec roku ji sice mohl přesvědčit, že svou politiku dělá dobře, a že jí Němci dokáží tolerovat příliv zhruba 1 milionu uprchlíků. Merkelová však slíbila, že bude schopna příliv imigrantů snížit. Podle Rachmana je to však slib nesplnitelný.
Obdiv Merkelové odvahy a morálního vůdcovství bude vystřídán nejistotou a nespokojeností. Klíčovým faktorem se může stát odpor lokálních vlád, které již dávají najevo, že si s tolika imigranty neumějí poradit. To v konečném důsledku povede k revoltě vůči kancléřce zevnitř CDU a její pozice se stane neudržitelnou.
Provede Čína razantní devalvaci jüanu?
Podle Jamese Kynge ano. Čína má podle něj dobré důvody udržet svou měnu vůči dolaru stabilní – hlavně díky velkým obchodním přebytkům, masivním devizovým rezervám a především proto, aby Čína ukázala, že jüan je důležitá rezervní měna. Nicméně existuje zde stále pravděpodobnost, že jüan vůči dolaru oslabí o nějakých 8 procent. Ochabující čínská ekonomika bude potřebovat přinejmenším dvojí snížení úrokových sazeb, zatímco dolar bude mít tendenci posilovat kvůli zvyšování sazeb Fedem. To povede k odlivům kapitálu z Číny ve větší míře, a tak bude jüan pod tlakem oslabení. Pro čínskou měnu to může být nejvolatilnější rok v historii.
Skončí v tomto roce Abenomika?
David Pilling říká, že ne. Abenomika sice do jisté míry není ani ryba ani rak, ale japonské ekonomika přinesla více užitku, než škody. A to bude v roce 2016 pokračovat. I když je pravdou, že dostat inflaci na 2% úroveň se nedaří. Stejně tak lze jako chybný krok chápat zvyšování spotřebních daní a zároveň si myslet, že lidé budou více utrácet.
Na druhé straně, inflace se již dostala na 1 procento, veřejný dluh přestal růst (vyjádřeno podílem na HDP) a japonské firmy zaznamenávají rekordní zisky. Určitým rizikem je to, že růst spotřebních daní je naplánován i na rok 2017. To může být určitý bod zlomu pro Abenomiku.
Bude stát barel ropy na konci roku více než 50 dolarů?
Ed Crooks překvapivě tvrdí, že ano. Světový trh s ropou byl v roce 2015 zcela brutální vůči každému, kdo věřil, že se ropa musí každou chvíli vzpamatovat. Vytrvalost amerických těžařů a nárůst těžby ropy v Iráku a Saudské Arábii způsobily, že svět byl ropou doslova zaplavený. V tomto roce může zrušení sankcí vůči Íránu na trh přinést ropy ještě více. Nicméně finanční problémy těžařů je přimějí, aby zrušili mnoho těžebních projektů, čímž se budoucí dodávky ropy na trh zmenší. Ropa Brent je pod 50 dolary příliš nízká na to, aby se v odvětví investovalo. A investice do těžby budou zapotřebí, protože v budoucnu poptávka po ropě poroste, protože světová ekonomika do recese zřejmě nemíří. Proto se dá předpokládat, že cena ropy se navrátí na dlouhodobě udržitelnou úroveň.
-usi-