INZERCE

Elektrárna ve Vřesové na Sokolovsku. Foto: Sokolovská uhelná (tisk. zpráva)

Jaderný reaktor na Sokolovsku? Skupina SUAS o takové investici vážně uvažuje

Vedle Skupiny ČEZ se objevil druhý vážný zájemce o stavbu jaderných reaktorů na českém území. Firemní skupina SUAS Group uspěla s žádostí o dotaci z amerického programu Phoenix, z něhož jsou financovány studie proveditelnosti související s umístěním malých či středních jaderných reaktorů v Evropě. Jak dále SUAS Group uvedla v tiskové zprávě, v úvahu připadají dvě lokality na Sokolovsku.

Malý modulární reaktor (SMR) by mohl být umístěn v areálu uhelné elektrárny Tisová nebo v komplexu ve Vřesové, kde se dnes nachází uhelná a paroplynová elektrárna. Obě lokality se nacházejí poblíž Sokolova, tradičním působišti Sokolovské uhelné a její sesterské firmy SUAS Group.

„V únoru letošního roku jsme se v návaznosti na zasedání pracovní skupiny Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, která řeší možnost uplatnění modulárních reaktorů v zemi, dozvěděli o možnosti získat dotaci na studii proveditelnosti, jež zmapuje vybrané oblasti a podmínky umístění malých reaktorů. Netušili jsme, jestli vůbec máme šanci uspět, ale nakonec jsme byli úspěšní,“ uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady společností Sokolovská uhelná a SUAS Group.

Projektoví manažeři Sokolovské uhelné a SUAS Group v této souvislosti připravili podklady pro ministerstvo průmyslu a obchodu, které byly podmínkou pro podání žádosti do programu. „Museli jsme mimo jiné uvést, jaký je očekávaný výkon reaktoru. Preferujeme tlakovodní reaktor o výkonu 400 až 500 MWe, což odpovídá potřebám Karlovarského kraje s přihlédnutím k technologickým omezením,“ vysvětluje Ondřej Hollý, který žádost připravoval.

Uspěl také Orlen a Slovenské elektrárne

Soutěž v programu Phoenix byla otevřena pro 17 zemí ze střední a východní Evropy. Kromě skupiny SUAS uspěla se svou žádostí o dotaci také společnost Slovenské elektrárně a Orlen Synthos Green Energy, což je společný podnik polských průmyslových koncernů Orlen a Synthos. Cena studie může dosáhnout maximální výše dva miliony dolarů, přičemž dotace činí 1,5 milionu dolarů a spoluúčast žadatele 0,5 milionu dolarů.

Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických se touto formou snaží podpořit přechod od výroby energie a tepla v uhelných elektrárnách k uhlíkově neutrální jaderné energii. O dotaci z programu Phoenix se hlásily téměř tři desítky evropských společností.

Poskytovatel dotace připraví v rámci programu Phoenix studii proveditelnosti, poskytne ale také technické, poradenské a konzultační služby. „V současnosti jsme zahájili spolupráci s Českou geologickou službou, která provádí geologický průzkum ve vytipovaných lokalitách. Na základě průzkumu se prokáže, zda jsou tyto oblasti vhodné pro umístění SMR z pohledu stability podloží a dalších parametrů. Práce na studii pak musí být pak hotovy do března 2025,“ upřesnil Martin Čermák, technický ředitel Sokolovské uhelné a SUAS Group.

SUAS Group byla založena v květnu 2021 s ohledem na plánovaný útlum hnědouhelné těžby sesterské Sokolovské uhelné. SUAS Group se zaměří na obory moderní energetiky, developmentu a strojírenství. Jediným vlastníkem Sokolovské uhelné je od poloviny loňského roku svěřenský fond zastupující dědice po zemřelém Františku Štěpánkovi. Druhý akcionář Jaroslav Rokos svůj podíl prodal a z obou zmíněných společností se stáhl.

David Tramba