Neděle, 17. října, 2021

Jadernou energetiku čeká nový vzestup, nebo jen stagnace. Jasno v tom nemá ani MAAE

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vrátí se zájem o výstavbu jaderných elektráren, nebo bude výroba energie štěpením atomů uranu v příštích desetiletích stagnovat? Jasno v tom nemá ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Představila totiž dva zcela rozdílné scénáře očekávaného vývoje jaderné energetiky do roku 2050.

Podle optimistického scénáře v každém desetiletí výkon provozovaných jaderných elektráren vzroste. Ze současných 392,6 gigawatty se tak vyšplhá až na 792 gigawattů (GW) v roce 2050. Podíl jádra na globální výrobě elektřiny by se mohl zvýšit z 10 na 12 procent. Naopak pesimistický scénář hovoří o poklesu výkonu jaderných bloků na 366 GW v roce 2030, následovat má postupný návrat k hodnotě 394 GW v roce 2050.

Co je důvodem k takového pesimismu? MAAE upozorňuje, že dva ze tří jaderných reaktorů jsou v provozu déle než 30 let a blíží se tak konci své životnosti. Podle pesimistického scénáře bude jedna čtvrtina všech reaktorů ve světě odstavena do roku 2030. Jenže ani takové jaderné velmoci, jako jsou Spojené státy a Francie, nemají za dožívající elektrárny náhradu. Nové jaderné bloky se zde budují v nedostatečném množství a také s velkým zpožděním i prodražením.

I když se optimistický a pesimistický scénář MAAE výrazně liší, je téměř jisté, že výkon jaderných elektráren bude v západní polovině Evropy i v Severní Americe v příštích desetiletích klesat. Pokud lze někde očekávat rozmach jaderné energetiky, tak to bude hlavně ve východní Asii (Čína), jižní Asii (Indie) a západní Asii, kam spadají arabské země, Írán a Turecko.

Očekávaný vývoj instalovaného výkonu jaderných elektráren v různých regionech (v GW). Zdroj: MAAE

Oproti pesimismu, který převládl po havárii japonské elektrárny Fukušima Daiči v roce 2011, se nicméně vyhlídky jaderné energetiky o trochu zlepšily. MAAE totiž v minulé studii z loňského roku hovořila ve optimistickém scénáři o růstu výkonu reaktorů na 715 GW v roce 2050 (oproti aktuálnímu odhadu 792 GW).

Důvod je zřejmý – rostoucí obavy z globálních změn klimatu, což zvyšuje tlak na rychlou náhradu fosilních paliv v energetice i dopravě. „Zjištění v této zprávě představují povzbudivé znamení rostoucího povědomí o tom, že jaderná energie, která během provozu nevypouští žádný oxid uhličitý, je v úsilí o dosažení nulových čistých emisí naprosto zásadní,“ uvedl v tiskové zprávě MAAE její generální ředitel Rafael Mariano Grossi.

Podle posledních zpráv to vypadá, že jaderná energetika zůstává ve světě na okraji zájmu. Za první letošní pololetí byly dokončeny a připojeny k síti čtyři reaktory – všechny v Asii. Konkrétně dva v Číně a po jednom v Indii a Pákistánu. Také zprávy o zahájené stavbě jaderného bloku přicházely hlavně z Číny. Naopak v evropských zemích a ve Spojených státech nastal úbytek v počtu provozovaných reaktorů.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter