INZERCE

IT systém „Zaměstnanost“ na Úřadu práce stále nefunguje. Před rokem MPSV slibovalo opak

Je to přesně rok, co MPSV vydalo tiskovou zprávu, ve které se ostře ohradilo proti článkům Ekonomického deníku. Tehdy jsme informovali o tom, že vázne příprava nových IT systémů a některé zakázky mají velké problémy. Jako jeden z příkladů jsme uvedli Informační systém zaměstnanost a Ekonomický informační systém. Ani po roce systémy nefungují a na ministerstvu už není ani ministryně, ani mluvčí, kteří nápravu slibovali.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí se zásadně ohrazuje proti zavádějícím a zjednodušujícím tvrzením týkajících se veřejných zakázek v oblasti informačních a komunikačních technologií, která se objevila v článku – Nekončící trable s IT systémy na MPSV pokračují, EKIS bude nejdříve za půl roku,“ tak zněl první odstavec tiskové zprávy, kterou loni 16. listopadu vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ostře se ohradilo proti zjištěním Ekonomického deníku o obřích problémech s realizací nových informačních systémů v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). „V projektu informačního systému „IS ZAM“ na výplatu dávek zaměstnanosti probíhá ověřovací provoz na vybraných Úřadech práce a bude uveden do plného provozu k 1. 7. 2018,“ bylo jedno z tvrzení tehdejšího mluvčího Petra Habáně. Ten už na MPSV nepůsobí, stejně jako tehdejší ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Jaká je situace po roce? Systém zaměstnanosti (IS ZAM) prozatím nefunguje a uvažuje se o jeho spuštění od 1. 8. 2019 a začíná se potichu mluvit o začátku roku 2020, protože přechod na nové systémy v průběhu roku by nutně znamenal mimořádnou účetní uzávěrku. Ekonomický a informační systém (EKIS) také nefunguje a mluví se o stejném termínu. Navíc z informací, které poskytlo vedení MPSV poslancům Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vyplývá, že ministerstvo do konce srpna zaplatilo za vývoj systému EKIS už jednou tolik, než za kolik byl vysoutěžen. Cena pravděpodobně není konečná. Už v dubnu tehdejší vedení resortu v čele s Jaroslavou Němcovou (ANO) podalo v souvislosti s navýšením cen za tento systém trestní oznámení. Ve stejné době řekl náměstek ministryně Jarmily Němcové Oleg Blaško, že změnové požadavky jsou na dalších 94 milionů korun. Není bez zajímavosti, že oba systémy má dodat firma Atos IT Solutions.

Tiskové oddělení MPSV odmítlo na otázku proč EKIS stál prozatím jednou tolik, než bylo vysoutěženo, odpovědět a po téměř týdnu od zaslání dotazů požádalo o podání dotazů podle Zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. „Vzhledem k náročnosti a rozsahu Vašich dotazů ohledně tohoto tématu, prosím o podání žádosti o svobodný přístup k informacím poskytovaných dle zákona 106/1999 Sb.,“ napsala mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckardová. Kateřina Beránková, která mluví za Úřad práce ČR, se odmítla k otázce vyjádřit. „Informační systémy spadají pod MPSV a to jediné je kompetentní se v této oblasti vyjadřovat,“ uvedla Beránková.

Nicméně z informací pro členy sociálního výboru dolní komory Parlamentu vyplývá, že projekt EKIS byl vysoutěžen a podepsán a 42,5 milionů s DPH a k 1. 9. 2018 stál 88,3 milionů. Pokud vezmeme v potaz dubnovou informaci náměstka Blaška, vyjde nám, že další náklady budou do tabulky teprve započítány. MPSV přitom při vyhlášení zakázky v roce 2015 počítalo s maximální cenou 97, 2 milionu korun, vítězná firma Atos IT Solution Services nabídla 35.126.000, což byla nejnižší nabídková cena. Druhá nabídka v pořadí byla o 13 milionů vyšší.

Podle informací odborníků z IT branže navíc zástupci společnost Atos IT Solutions trvají na tom, že oba zmiňované systémy – tedy administrace žadatelů hledajících zaměstnání (IS ZAM) i Ekonomický informační systém, „poběží“ na systému SAP, který také dosud není spuštěn. Stávající informační systémy fungují na platformě Gordic. Přitom aplikace „Zaměstnanost“ nemá technicky nic společného s těmito systémy a funguje na zcela jiné platformě. Podmiňování jejího spuštění funkčností systému SAP je tedy z funkčního hlediska zcela nelogické.

O osudu připravovaných systémů, respektive o jejich spuštění od 1. srpna 2019, by se mělo rozhodnout v pondělí 19. ledna. Ředitel IT odboru MPSV Jiří Károly by měl v tento den rozhodnout o spuštění či odložení těchto projektů v roce 2019. Půjde zejména o nasazení systému SAP od začátku příštího roku, kontrolní den na začátku tohoto týdne však podle informací Ekonomického deníku dopadl velmi tristně a proto se začíná mluvit o tom, že ani srpnový termín roku 2019 je téměř nereálný.

Nejsou to jediné problémy se kterými se MPSV potýká. Podle včerejšího článku idnes.cz je jedním z nejkřiklavějších případů zakázka pro polostátní firmu ČD Telematika na Integrovaná podpůrná a provozní data (IPPD). MPSV v první polovině roku 2015 oznámilo, že vybralo dodavatele IT systému IPPD nutného pro propojení jiných dvou systémů na výplatu dávek. Oproti předpokládaným 289 milionům korun mělo ministerstvo nově zaplatit jen 85­ milionů (bez DPH). Skutečnost je ovšem úplně jiná. Podle zjištění serveru ministerstvo zaplatilo firmě za „změnové požadavky“ dalších 174­ milionů bez DPH. Resort firmě mimo jiné zadal v rámci původní smlouvy – a tedy bez výběrového řízení – i vytvoření IT systému na elektronickou výměnu sociálně-pojistných informací v­ rámci EU. O­ něm se přitom původní smlouva nezmiňuje. ČD Telematika díky tomu vyfakturovala ministerstvu 259 milionů korun bez DPH.

Jiří Reichl