INZERCE

Novostavba Jižní výhledy. Foto: Central Group

IROP hlásí velký zájem o výzvy na sociální bydlení

Ministerstvo pro místní rozvoj, které spravuje Integrovaný regionální operační program (IROP), včera ukončilo příjem žádostí ve výzvách na sociální bydlení II., jejichž celková alokace činila rovné dvě miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). V žádostech je požadavek na celkovou sumu přesahující 3,4 miliardy korun.

Ve výzvě „Sociální bydlení II“ s alokací 600 mil. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) bylo podáno 73 projektů za téměř 615 mil. Kč. Ve výzvě „Sociální bydlení II (SVL)“ s alokací 1,4 mld. Kč bylo zaregistrováno dokonce 316 projektů za více než 2,8 mld. Kč z EFRR. Jedná se tedy o dvojnásobně vyšší zájem o finanční prostředky, než kolik je v této výzvě k dispozici. Celkem bylo zaregistrováno 389 projektů za celkem téměř 3,5 mld. Kč z EFRR. Vyplývá to z informací Ministerstva pro místní rozvoj.

„Potvrdilo se nám, že je velice důležité financovat sociální bydlení, protože je o tento typ projektů především mezi obcemi veliký zájem. Proces hodnocení projektů by měl být dokončen na jaře příštího roku,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Projekty bude hodnotit stejně, jako u všech výzev IROP, Centrum pro regionální rozvoj České republiky. Následně budou seřazeny podle dosaženého bodového hodnocení. Projekty, na které nebude k dispozici alokace dané výzvy, budou zařazeny do zásobníku náhradních projektů,“ uvedl náměstek pro řízení sekce evropských programů Zdeněk Semorád.

Další výzvy na sociální bydlení již v IROP vzhledem k vyčerpání alokace na individuální výzvy vyhlášeny nebudou, ale stále je možné až do roku 2022 podávat projekty do průběžných integrovaných výzev. Jedná se o následující výzvy:

Výzva č. 83 – Sociální bydlení – integrované projekty ITI

K dispozici ještě cca 200 mil. Kč z EFRR, projekty je možné podávat v příslušných podvýzvách v Brněnské metropolitní oblasti, Plzeňské aglomeraci a Ústecko-chomutovské aglomeraci.

Výzva č. 84 – Sociální bydlení – integrované projekty IPRÚ

K dispozici ještě cca 60 mil. Kč z EFRR. Projekty je možné podávat v příslušných podvýzvách v IPRÚ Karlovy Vary, Liberec-Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav a Zlín.

Výzva č. 85 – Sociální bydlení – integrované projekty CLLD

K dispozici cca 380 mil. Kč z EFRR. Projekty je možné podávat v příslušných podvýzvách těch Místních akčních skupin (MAS), které mají aktivitu sociální bydlení uvedenu ve své strategii.

Na výstavbu sociálních bytů s dotacemi pro určené skupiny až 2 miliardy

Uvedené projekty nejsou však jedinými se kterými se v budoucnu počítá. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje nový nástroj, který by umožnil obcím stavět nájemní byty nejen pro úzce vymezenou skupinu obyvatel v sociálně těžké situaci (sociální byty), ale také například i pro definovanou část populace např. pro učitele, lékaře apod. Na výstavbu sociálních bytů pro definovanou skupinu by byly poskytovány přímé a nevratné dotace a na zbývající část bytů by pak byl poskytován nízkoúročený, tedy zvýhodněný, dlouhodobý úvěr prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení, který se přejmenuje na Státní fond pro podporu investic (informovali jsme jako první v textu Státní fond rozvoje bydlení rozšíří působnost a změní jméno)

Představa je taková, že vzniklé bytové domy budou obsahovat mix nájemních bytů pro obě cílové skupiny. Počet sociálních bytů by neměl být vyšší, než 20 % z celkového počtu vzniklých nájemních bytů. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o dotačně-úvěrový nástroj předpokládáme realizaci této podpory v rámci Státního fondu rozvoje bydlení. Chystáme nařízení vlády, které detailně definuje uvedený nástroj s názvem Program Výstavba.

Na program Výstavba předběžně počítáme s rozpočtem zhruba ve výši 2 mld. Kč ročně. Jedná se o tvorbu nařízení vlády, což si vyžádá dodržení určitého časového rozvrhu. Aktuálně komunikujeme se Svazem měst a obcí, abychom zjistili připravenost projektů obcí a dle toho nastavili reálné spuštění, nejpozději však na jaře 2019.

Současné dotační programy MMR jsou zacíleny především na podporu bydlení seniorů s nižšími příjmy nebo pro zdravotně postižené. Stejně tak i úvěrový program SFRB. Ten navíc počítá s dalšími subjekty typu nízkopříjmové domácnosti, mladí s nízkými příjmy do 30 let apod. Neexistuje tedy program, který by podporoval výstavbu nájemních bytů pro středně příjmové skupiny domácností, tedy těch domácností, které by v zamýšleném nařízení vlády užívaly onu 80 % část nájemních bytů. „Zásadní změnou je tedy vytvoření dotačně úvěrového nástroje umožňujícího vznik objektů s nájemními byty, kde část bude určena pro sociální bydlení nejpotřebnějších osob a část pro domácnosti středněpříjmové. Předpokládáme významné zapojení obcí jako investorů, případně jako těch, kteří budou oprávněnost investice jiného subjektu ověřovat,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Jiří Reichl