INZERCE

Írán má vedle ropy i jiná nerostná bohatství

Írán disponuje, kromě ropy, nerostným bohatstvím v hodnotě nejméně 700 miliard dolarů. Má zásoby olova, mědi či železné rudy.

Írán, pátý největší producent ropy v rámci kartelu OPEC, má potenciál získat těžbou nerostných surovin daleko více prostředků než mu může přinést těžba ropy a zemního plynu. Informovala o tom agentura Bloomberg s odkazem na náměstka íránského ministra průmyslu, těžby a obchodu Mojtaba Khosrowtaj.

Kovy jako měď a olovo a další nerostné suroviny mohou Íránu přinést daleko větší bohatství než odvětví těžby ropy. Írán připravuje investiční projekty do energetického sektoru i do sektoru těžby nerostných surovin v celkové hodnotě 59 miliard dolarů. Měly by být spuštěny, jakmile budou zrušeny sankce. Poté se očekává, že do projektů budou investovat především zahraniční investoři.

Írán má v současné době více než 3 tisíce aktivních dolů, které jsou převážně v soukromých rukou. V odvětví jsou však stále používány technologie z období před 15 až 20 lety. Zastaralé vybavení je prý důsledkem dlouhotrvajících sankcí vůči Íránu. „Mohli bychom používat nové technologie. Rozvoj projektů v odvětví těžby ropy, zemního plynu a jiných surovin nyní závisí na bankách a pojišťovnách, ale sankce všechno oddálily,“ řekl Khosrowtaj.

Írán v říjnu těžil 2,7 milionů barelů ropy denně a je tak pátým největším producentem ropy v rámci organizace OPEC. V případě kovů je pozice Íránu výrazně lepší. V těžbě železné rudy, manganu, olova, mědi, ale také sádrovce je Írán na prvním místě. Může tak zde docházet k tomu, že těžba těchto nerostných surovin bude postupně nahrazovat těžbu ropy.

Poslední průzkumy, které šly do hloubky 50 metrů pod zemský povrch, ukázaly, že Írán disponuje až 37 miliardami tun nerostných surovin výše uvedeného typu v celkové hodnotě až 700 miliard dolarů. „Pokud by geologické průzkumy šly ještě hlouběji, velmi pravděpodobně by byly zjištěné rezervy daleko větší,“ řekl Khosrowtaj.

Jakmile v polovině příštího roku vyprší sankce vůči Íránu, budou uvolněna aktiva v hodnotě 30 miliard dolarů, odblokuje se přístup k mezinárodním přímým investicím, zvýší se export energetických surovin a zvýší se šance na dovoz moderních průmyslových technologií. Již více než tucet obchodních delegací z Evropy zavítalo do Íránu od doby, kdy byla podepsána diskutovaná dohoda o íránském jaderném programu. Mezi delegacemi nechyběly ani ty z Franice, Německa nebo Itálie. „S vypršením sankcí se objeví mnoho příležitostí, které urychlí hospodářský růst Íránu,“ řekl Khosrowtaj.

-usi-