INZERCE

Investice do obnovitelných zdrojů dosáhly nového rekordu

Investice do obnovitelných zdrojů výroby elektrické energie dosáhly svého nového rekordu a podle předpovědí budou nadále růst. Nízká cena ropy, ale i uhlí, jim údajně vadit nebude.

Cena ropy je pod 30 dolary, což by prudce mělo zvyšovat poptávku, zatímco ostatní zdroje vytlačovat. Neplatí to v případě obnovitelných zdrojů, u kterých v roce 2015 vzrostly celosvětové investice o 4 % na rekordních 330 miliard dolarů. Informaci přinesla zpráva agentury Bloomberg New Energy Finance. V roce 2004 přitom dosahovaly jen 62 miliard dolarů.
Lidé začínají oceňovat obnovitelné zdroje, jejich revoluce bude pokračovat, i když uhlí a plyn bude stále levnější,“ řekl pro Bloomberg New Energy Finance analytik Angus McCrone. „Myslím, že to rozhodně představuje změnu od roku 2007, kdy lidé oceňovali obnovitelné zdroje především kvůli vysokým cenám ropy a existovala v tom velká spojitost,“ dodal.

Ropa podle něj není přímým konkurentem obnovitelných zdrojů na většině místech, mimo malého počtu elektráren, které spalují ropu na středním východě či v Africe. Přímými konkurenty větrných a solárních elektráren je především uhlí a zemní plyn, ale i klesající cena těchto zdrojů nezpomalila růst obnovitelných zdrojů.

Nejvyšší růst investic v oblasti obnovitelných zdrojů táhla v loňském roce Čína, kde narostly o 17 %, ta byla následovaná Spojenými státy. Čína se také stala světovým lídrem ve větrných elektrárnách. Čtěte více: ČÍNA SE STALA LÍDREM VE VĚTRNÝCH ELEKTRÁRNÁCH

Investice rostou i v rozvojových zemích

Stále častěji se také obnovitelné zdroje rozšiřují v rozvojových zemích. „Jedním ze zajímavých způsobů vývoje, který vidíme v posledních několika letech, je ten, že dochází k šíření větrné a solární energie ve stále více rozvíjejících trhů ve světě,“ uvedl McCRone.

Příkladem může být expanze v Jižní Africe, Chile, Turecku, Thajsku, Maroku či Uruguayi, které podle údajů Bloombergu utratily na obnovitelných zdrojích více než miliardu dolarů.

McCrone také poukazuje na snahy některých států po dosažení energetické bezpečnosti s tím, že je třeba vyčistit znečištěná velkoměsta jako je Peking či Dillí.

Rychlost přidávání nových výrobních kapacit je podle něj důvodem, proč čísla pro rok 2015 byla tak vysoká. „Pokud jste rozvojová země a chcete nainstalovat nové výrobní kapacity a splnit rostoucí poptávku po elektrické energii, pak si můžete postavit větrné či solární elektrárny mnohem rychleji než uhelnou elektrárnu,“ řekl McCrone s tím, že financování do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů jde podle něj lépe než v oblasti fosilních paliv: „Mnoho rozvojových a komerčních bank se zdráhá investovat do uhelných elektráren. Vypadá to špatně, pokud jde o jejich vlastní povinnost v oblasti ochrany životního prostředí. A existují zde rizika: pokud politici změní pravidla, pak nemusí banky dostat své peníze zpět,“ uvedl také McCrone, který zmínil klimatickou dohodu uzavřenou v Paříží, která bude mít velký vliv na investice do obnovitelné energie po roce 2016.

Investice by do tohoto sektoru měly růst i v případě, že ceny fosilních paliv zůstanou nízké: důvodem bude především klesající cena technologií v oblasti obnovitelných zdrojů v následujících 10 letech.

Arsen Lazarevič