INZERCE

Hydraulické štěpení motorem energetické revoluce v USA. Podzemním vodám neškodí.

Těžba ropy a zemního plynu pomocí hydraulického štěpení (frakování) nevede ke kontaminaci podzemních vod škodlivým látkami. Prokázala to studie univerzity v Cincinnati.

Spojené státy platí za jednoho z největších světových producentů ropy a zemního plynu. Ačkoli bývá těžařský sektor často terčem různé kritiky, ať už ze strany ekologických aktivistů, nebo jiných odpůrců těžby, jedno je jisté. Energetika přináší americkým domácnostem mnoho benefitů v podobě zajištění stabilních dodávek pohonných hmot, tepla nebo elektřiny.

Rovněž s neustále narůstajícím požadavky na snižování emisí oxidu uhličitého se americký energetický průmysl vypořádává celkem slušně. A to především díky vysokému podílu spotřeby zemního plynu. To by však zřejmě nebylo dost dobře možné bez rozvoje hydraulického štěpení (frakování), tedy nové metody získávání ropy i plynu z břidlic.

Podle amerického ministerstva energetiky jsou v provozu již na 2 miliony takovýchto vrtů. Frakování však budí obavy o kvalitu podzemní vody. Podle odpůrců této metody jsou podzemní vodní zdroje v ohrožení. Univerzita v Cincinnati však přišla s poměrně překvapivými výsledky tříletého výzkumu, který se právě na vliv těžby pomocí hydraulického štěpení na spodní vody zaměřil.

Portál Breakingenergy.com s odkazem na výzkum informoval o tom, že frakování žádné zhoršení kvality podzemní vody nezpůsobuje. „Na vzorcích vody, které jsme sbírali a sledovali, je možné jasně prokázat, že nejsou těžbou zemního plynu nikterak dotčeny,“ řekl jeden z geologů, který se výzkumem zabýval.

Ten si také do kritiků frakování mírně rýpl. „Studie nemá takovou publicitu, jakou by si zasloužila. Zřejmě proto, že výsledky, které přinesla, jsou pro odpůrce hydraulického štěpení velkým zklamáním,“ dodal.

Tato zjištění jsou ale konzistentní s jinými studiemi, včetně té, kterou po dobu pěti let prováděla americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Výzkum, který stál 31 milionů dolarů, nenašel žádný důkaz o tom, že by frakování systematicky zhoršovalo kvalitu podzemních zdrojů pitné vody kdekoli ve Spojených státech. EPA publikovala více než 950 publikačních výstupů, včetně working paperů či technických zpráv.

Navzdory těmto zjištěním a masivní regulaci na úrovni jednotlivých členských států USA, které jsou navíc pravidelně aktualizovány, se Obamova administrativa chystá pokračovat ve vydávání jiných regulačních opatření na federální úrovni. Nejen, že jde o zbytečnou duplicitu, ale navíc přehnaná regulace může celý těžařský sektor nepříjemně dusit.

-usi-