Sobota, 13. srpna, 2022

Hubáčkův Creditas posiluje v energetice, koupil elektrárnu v Prostějově

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Energetická společnost UCED z investiční skupiny Creditas byznysmena Pavla Hubáčka posiluje pozice v české energetice. Stala se totiž novým vlastníkem společnosti Gama Investment, kterou následně přejmenovala na UCED Elektrárna Prostějov. Na počátku roku UCED získal teplárnu na biomasu v Kutné Hoře.

Elektrárna v Prostějově patří mezi nejmodernější energetické zdroje v Česku. Zahrnuje turbinu Rolls-Royce s rychlým startem o nominálním výkonu 58 MW. K výrobě elektřiny využívá zemní plyn, v provozu je od počátku roku 2013. Vzhledem k povaze zdroje se prostějovská elektrárna zaměřuje na poskytování podpůrných služeb provozovateli přenosové soustavy – společnosti ČEPS.

„UCED se díky akvizici prostějovské elektrárny stává významným poskytovatelem služby výkonové rovnováhy v Česku. Od roku 2022 je jedním z tuzemských agregátorů, který společnosti ČEPS pomáhá stabilizovat elektrickou síť v ČR a UCED Elektrárna Prostějov se stane důležitou součástí našeho agregačního bloku,“ říká investiční ředitel UCED Richard Holešinský s tím, že cenu transakce nebude skupina komentovat.

Projekt na stavbu elektrárny v Prostějově původně připravila společnost Moravia Energo, která v březnu 2009 zkrachovala. Záměr následně koupili investoři ze Slovenska, kteří jej v roce 2013 dokončili. Podle výroční zprávy za rok 2021 vytvořila společnost Gama Invesment čistý zisk 217 milionů korun (o rok dříve 101 milionů), výše tržeb dosáhla 340 milionů korun.

Firemní skupina UCED se zatím zaměřovala hlavně na provozování lokálních distribučních soustav, například v průmyslových areálech, obchodních centrech, kancelářských budovách či nových bytových domech. Dnes zásobuje elektřinou zhruba 6300 odběratelů po celém území České republiky s celkovým množstvím distribuované elektřiny překračujícím 1 miliardu kWh.

Jak jsme uvedli letos v lednu, UCED dokončil akvizici společnosti EC Biowatt (dnes UCED Bio), což je vlastník jedné z největších tepláren na biomasu v Česku. Nachází se v Kutné Hoře, má elektrický výkon 7,5 megawattu a tepelný výkon 23 MWt. Teplárna nyní patří do majetku fondu kvalifikovaných investorů Creditas Assets SICAV.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter