Středa, 25. května, 2022

Fond Creditas dokončil převzetí jedné z největších tepláren na biomasu v Česku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Energetická skupina UCED dokončila akvizici společnosti EC Biowatt, jedné z největších tepláren na biomasu v Česku. UCED je součástí podnikatelské skupiny Creditas podnikatele Pavla Hubáčka. Novou teplárnu zařadí do majetku fondu kvalifikovaných investorů Creditas Assets SICAV.

Skupina UCED, dříve působící pod názvem Unicapital Energy, se zatím zaměřovala hlavně na distribuci elektřiny a zemního plynu v průmyslových a logistických areálech. Nově vlastní teplárnu se dvěma bloky na biomasu v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora. UCED díky akvizici zvýší ročně objem distribuované elektřiny o 56 GWh, distribuce tepla naroste o více než 100 TJ.

Převod teplárny na nového vlastníka schválil v říjnu loňského roku antimonopolní úřad. „V areálu v Kutné Hoře už provozujeme vlastní lokální distribuční soustavu. Začleněním teplárny do našeho portfolia pokračujeme v posilování své pozice jednoho z významných distributorů energie v Česku,“ říká Richard Holešinský, investiční ředitel UCED.

Přebíraná firma EC Biowatt vlastní teplárnu na biomasu o elektrickém výkonu 7,5 megawattu a tepelném výkonu 23 MWt. Elektřinu a teplo vyrábí spalováním obilné a řepkové slámy. „Areál v Kutné Hoře chceme dále rozvíjet. V druhé polovině roku plánujeme spuštění elektrokotle. Uvažujeme také o začlenění kogeneračních jednotek, fotovoltaiky i bateriových systémů,“ doplňuje Holešinský.

Fond Creditas Assets SICAV byl založen na konci roku 2020. Fond je otevřený i pro další investory. Skupina Pavla Hubáčka do něj postupně převádí vybraná aktiva – hlavně komerční nemovitosti a lokální distribuční sítě, zaměřené na rozvod elektřiny a zemního plynu v průmyslových areálech, logistických centrech či administrativních budovách.

Podnikání Pavla Hubáčka stojí na dvou nohách. Tou první je investiční skupina Unicapital, která se historicky zaměřovala na energetiku a zemědělství. V posledních letech expanduje v oboru komerčních a rezidenčních nemovitostí. Vedle toho Hubáček vlastní banku Creditas, která má přes 120 tisíc klientů.

(red)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter