INZERCE

Grexit píše další příběhy: Čím hůř, tím… hůř

Banky se v Řecku otevřou nejdřív v pátek, sociální sítě se popadají za břicho nad tragickou nepřipraveností nového řeckého ministra financí, Grexit utěšeně rozvíjí svůj příběh. 

Kdyby to nebylo tak smutné, asi by to bylo opravdu k smíchu, poznamenal Brian Blackstone z Wall Street Journalu. Řeč byla o novém řeckém ministru financí Euklidovi Tsakalotosovi, který se na svoje první jednání s věřiteli dostavil „bez dokumentů, bez vize, bez návrhů řešení a bez výrazu ve tváři.“ Jako bonmot je to pěkné, ale lze se obávat, že běžné Řeky to vůbec nepobavilo.

Zatímco se na ose Athény – Brusel – Berlín více či méně smysluplným způsobem vyjednává, v Řecku se zvyšuje dětská úmrtnost, kolabují zdravotnické a sociální systémy. I kdyby si snad Řekové za svoje eura měli co podstatného koupit, nemají se k nim jak dostat. Premiér Tsipras lidi, kteří mu v nedělním referendu projevili dvoutřetinovou důvěru, jednoduše obelhal. Banky se měly otevřít v úterý, zůstaly ale zavřené i ve středu – a zavřené zůstanou až do pátku. Přinejmenším.

Od tohoto faktu se odvíjejí ty další. Eurokomisař Pierre Moscovici v rozhovoru pro Bloomberg rovnou řekl, že Řecko by v případě bankrotu a přechodu na náhradní měnu potřebovalo humanitární pomoc zvenčí. „Musíme mít humanitární pomoc připravenou, ať už se stane cokoli,“ řekl Moscovici. Mluvčí Komise Mina Andreeva jeho slova později mírnila s poukazem na to, že mluvit o detailech a nákladech na tuto potencionální pomoc je ještě předčasné, to ale nemění zhola nic na tom, že Řecko humanitární pomoc potřebovat bude.

List Ekathimerini zveřejnil dopis, ve kterém ministr financí Tsakalotos naznačuje, co by jeho země mohla a dokázala udělat, aby získala překlenovací půjčku. Nabízí daňovou a penzijní reformu a zde se je na místě ptát proč to nemohlo být už dávno hotovo.

Pomocnou ruku už každopádně nabídly země ze skupiny BRICS, které v tomto týdnu jednají v ruské Ufě. Rusko nabídlo Řecku už dříve, aby vstoupilo do vznikající rozvojové banky BRICS.  Účast v bance nabídl náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi, který byl návrhem údajně příjemně překvapen. Podle Storčaka by banka umožnila Řecku „financovat řadu rozvojových projektů, a to v době, kdy finanční problémy země jsou stále akutní a jsou jedním z hlavních problémů jednání s věřiteli“. Ve finančních transakcích mezi Řeckem a Ruskem by se prý dalo využívat efektivněji například ruského rublu.

Na nynějším summitu skupiny BRICS v ruské Ufě se o finanční pomoci Řecku jednat nebude, řekl dnes podle agentury Reuters ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Moskva také neuvažuje o tom, že by pro Řecko zmírnila embargo na dovoz potravin ze Západu, uvedl Uljukajev. Připomněl, že embargo bylo minulý měsíc prodlouženo o další rok a týká se všech zemí, které loni uvalily na Rusko sankce kvůli konfliktu na Ukrajině.

To je všechno hezké a může to být pravda, nicméně pro Rusko je Řecko i se svým mocenským vakuem ve strategickém měkkém podbřišku Evropy příliš lákavým imperiálním předmostím. Přijde den, kdy bude nabídka, kterou zatím všichni popírají, ležet na stole a jde jen o to, zda ji tam položí Rusko nebo Čína.

-of-