Úterý, 24. května, 2022

Greenpeace dnes bude zase protestovat kvůli polskému dolu Turów. Tentokrát před vládou

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ekologické hnutí Greenpeace bude dnes protestovat proti ustupování polskému nátlaku a plánovanému stažení žaloby na důl Turów. Hnutí se dnes projeví nikoli u dolu, ale před Úřadem vlády. Hnutí kritizuje pokus o dohodu s Polskem, jež by stvrdila další pokračování těžby v hnědouhelném dole výměnou za kompenzace a tvrdší podmínky těžby, aby se zmírnily dopady na okolní české obce.

Dnes odpoledne bude česká vláda poprvé jednat o smlouvě s Polskem, která by dovolila další těžbu na dole Turów výměnou za finanční kompenzace a podmínky, které by budoucí těžba měla splňovat. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která minulý týden jednala ve Varšavě s polskou ministryní klimatu Annou Moskwovou, představí český návrh smlouvy a zároveň bude informovat o požadavcích polské strany.

„Není jasné, zda bude vládu jen informovat, nebo zda se o návrhu bude diskutovat či zda se bude schvalovat. Greenpeace dlouhodobě varuje, že ani současné znění smlouvy nebude stačit k tomu, aby dostatečně ochránilo životní prostředí a zásoby vody na české straně hranice. Jakékoli ústupky polskému nátlaku tak organizace považuje za nepřijatelné a bude proti nim protestovat před zahájením zasedání kabinetu Petra Fialy. Pokud vláda schválí slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace Greenpeace stěžovat k Evropské komisi,“ stojí v dnešním komuniké hnutí k plánované demonstraci.

Protestní happening je svolán do Prahy před Úřad vlády na dnešek 26. ledna, odehrát se má mezi 15:15 až 16:00.

„Současná smlouva nechrání zásoby vody a je k ničemu. Pokud na ni vláda přistoupí nebo z ní dokonce ještě ustoupí, prodá české občany a životní prostředí pod cenou. To se nedá opravedlnit ani slibovanou výstavbou vodovodů. Nejen, že budou tisíce lidí v takovém případě čekat roky na vodu, ale také jim vyschne krajina a je otázka, jestli se na takovém místě vůbec bude dát žít. Navíc peníze na vodovody se dají získat i jinak než nedůstojným handlováním s Polskem – česká vláda by se měla obrátit na Evropskou komisi a požádat ji o řízení o ekologické újmě a vyčíslení škod,“ uvedla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. 

Kostru současné smlouvy podle vyjádření v médiích tvoří podle Greenpeace text připravený minulou vládou loni v září.

„Polská vláda však požaduje ústupky, s nimiž seznámila českou stranou minulý týden. Greenpeace dlouhodobě kritizuje, že je smlouva a její domlouvání utajené, podalo proto žalobu na Ministerstvo životního prostředí za neposkytování informací veřejnosti,“ vypichuje ekologické hnutí.

Motivací Polska pro urychlené uzavření smlouvy je podle Greenpeace stažení žaloby na důl Turów, kterou Česko podalo k Soudnímu dvoru EU. Ten nařídil v předběžném opatření dočasně důl uzavřít a když Polsko odmítlo rozhodnutí soudu poslechnout, nařídil platit pokutu ve výši 500 tisíc eur za každý den ilegální těžby. Spor zatím stále běží, na začátku února se k němu má vyjádřit generální advokát Soudního dvoru EU. Finální rozsudek má padnout na jaře. Smlouva mezi Českem a Polskem se přitom dá uzavřít kdykoli, i po konečném rozhodnutí soudu.

„Polská vláda hraje s tou českou hru na kočku a na myš. Je to trapné. Chápeme, že česká vláda chce mít dobré vztahy s Polskem, ale současná polská vláda o to evidentně nestojí. Je pro nás nepochopitelné, že česká vláda dosud nepřizvala k jednání Evropskou komisi, která jí ve sporu již několikrát podpořila. Před jejími zástupci by si Polsko takové podivné tanečky nedovolilo a česká vláda by byla v lepší pozici a mohla by vyjednat skutečné omezení těžby tak, aby neničila české životní prostředí a zásoby vody,“ doplňuje tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. 

Polsko plánuje na dole Turów těžit až do roku 2044. Podle Greenpeace by však těžba a spalování uhlí v komplexu Turów mělo být co nejrychleji ukončeno a místní region by měl projít spravedlivou transformací.

(ede)  

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter