INZERCE

GlaxoSmithKline hledá nového šéfa. Ten současný snižoval ceny léků

Generální ředitel největší britské farmaceutické firmy GlaxoSmithKline, Andrew Witty, oznámil, že do roka skončí ve funkci. V čele GSK stál od roku 2008.

Andrew Witty, šéf největší farmaceutické firmy ve Velké Británii GlaxoSmitKline (GSK) ve čtvrtek oznámil, že nejpozději za rok opustí svůj kapitánský můstek. Současně odmítl, že by jeho krok znamenal rozpad celé skupiny a zdůraznil, že trendy v odvětví se vyvíjejí v souladu s byznysmodelem společnosti.

Informace o plánovaném Wittyho odstoupení ihned spustila spekulace o možném přehodnocení šíře portfolia produktů, na které se GSK zaměřuje. Farmaceutický gigant dodává na trh léky na předpis, ale také zubní pastu Aquafresh nebo sladový nápoj Horlicks. Právě široký sortiment výrobků může podle některých hlasů za to, že společnosti v posledních letech klesají zisky a cena jejích akcií se sotva navrací na úroveň před vypuknutím finanční krize.

Andrew Witty však něco takového důrazné odmítl a listu Financial Times řekl, že jeho strategie vyváženého rizika a rozvoj založený na vysokém objemu prodejů s nižší marží „má jednomyslnou podporu“. Dodal také, že tlak ve Spojených státech na pokles ceny léků nasvědčuje tomu, že farmaceutický průmysl se nemůže nadále spoléhat na prodej drahých výrobků pro rozvinutý, a tedy bohatý svět. Důkazem budiž i skutečnost, že oba pravděpodobní kandidáti na úřad amerického prezidenta Hillary Clintovová a Donald Trump ve své dosavadní kampani slíbili, že se na prosazení zlevnění léků zaměří.

„Vsadili jsme na to, o čem jsme přesvědčeni, že bude dobré pro budoucnost firmy. V posledním roce jsme byli svědky změny klimatu ve farmaceutickém odvětví, kterou jsme ovšem očekávali,“ dodal Witty. Neopomněl také připomenout, že 20miliardový obchod s Novartisem, kterému GSK dodává léky na rakovinu, se začíná vyplácet. To, spolu s rostoucím objemem prodejů léků proti viru HIV výrazně pomohlo skupině GSK překonat špatné časy.

Andrew Witty rovněž popírá, že by jeho avizovaný odchod byl někým nebo něčím vynucený. „Je to stoprocentně mé vlastní rozhodnutí,“ zdůraznil. Roční lhůta, ve které Witty bude ještě společnost řídit, dává dostatek času k tomu, aby vedení GSK našlo jeho nástupce a Witty současně dokončil obrat společnosti k růstu.

Podle Andrewa Bauma, analytika finanční skupiny Citigroup, opustí Witty společnost, která bude podstatně silnější, než v době, kdy ji „zdědil“ po svém předchůdci Jean-Pierrovi Garnierovi v roce 2008. „Nepřesvědčivý vývoj akcií GSK v posledních letech však ukazuje, že toho bude muset být ještě mnoho vykonáno,“ řekl Baum.

Podle zdrojů, blízkých vedení GSK, se mezi interními kandidáty na místo generálního ředitele nachází Abbas Hussain, šéf farmaceutické divize, a Emma Walmsleyová, která řídí divizi běžných spotřebitelských léků. Z externích kandidátů se hovoří o Davidu Epsteinovi, šéfovi farmaceutické divize Novartisu.

Wittyho vysvědčení

List Financial Times v souvislosti s budoucí změnou v čele GSK vystavilo odcházejícímu šéfovi vysvědčení. Zdůrazňuje čtyři oblasti, podle kterých se dá přínos Andrewa Wittyho pro největší britskou farmafirmu posuzovat.

Kritici mu nejvíce vyčítají slabou výkonnost akcií. Zatímco za poslední rok index S&P Pharmaceuticals posílil za dobu, po kterou Witty GSK řídí, trojnásobně. Akcie GSK jsou však za stejné období jen o čtvrtinu silnější. Příčinou je podle analytiků pokles prodejů hlavního produktu společnosti Advair, který pomáhá léčit astma.

Finanční výkonnost GSK je stále pod úrovní roku 2008, kdy Witty v čele GSK stanul. Za loňský rok dosáhla farmaceutická společnost obratu 23,9 miliard liber a provozní zisk 5,7 miliard. V rekordním roce 2008 byl obrat o půl miliardy liber vyšší a provozní zisk dokonce o 2,6 miliardy. Zastánci Wittyho argumentují, že je pošetilé chtít dosahovat takových obratů, kdy prodeje Advairu klesly v porovnání s rekordní úrovní téměř o polovinu. Připomínají, že konkurenti vydali miliardy liber na fúze a akvizice, aby nahradily léky, které již ztratily patentovou ochranu. Witty nižší, ale stabilní prodeje Advairu udržel bez utrácení miliard liber v riskantních obchodech.

Strategické rozhodnutí diverzifikovat portfolio produktů v době, kdy celé odvětví hledalo spíše opačný směr, je Wittymu vytýkáno jako příliš riskantní. Zejména dohoda s Novartisem z roku 2014, v níž se obě společnosti domluvily prakticky na výměně sortimentu, na který se budou soustředit. GSK „předala“ výrobu léků na rakovinu Novartisu a ten na oplátku vakcíny a běžné spotřební zdravotnické zboží. Kritikové rádi říkají, že GSK vyměnila svou pověst farmaceutické firmy za zubní pastu a nikotinové nálepky.

Neil Woodford, manažer jednoho z velkých britských fondů a akcionářů GSK vedl mezi akcionáři skupinu „disidentů“, kteří si přáli, aby se skupina GSK rozdělila. „Glaxo není schopna ukočírovat svou diverzifikační strategii úspěšně – nikdy to neuměla a umět nebude,“ řekl Woodfort nedávno. Nicméně 8% posílení akcií GSK v posledních šesti měsících, zatímco index celého oboru za stejné období ztratil více než 30 % je poměrně silný argument, který hraje ve prospěch Wittyho. Ten tvrdí, že obchod s Novartisem pomůže zvýšit zisky GSK dvouciferným tempem, a ještě letos.

Andrew Witty si však na svou stranu naklonil mnoho lidí tím, že (jak se sám prezentuje) zreformoval celý farmaceutický průmyslu. Tato reforma spočívala ve zpřístupnění cenově přijatelných léků v rozvojovém světě. Na druhou stranu mu to pochopitelně přineslo i řadu odpůrců, především v konzervativním prostředí velkých farmaceutických firem.

Škodolibí posměváčci rádi připomínají korupční skandál, do kterého se GSK zapletla v roce 2013 v Číně. Čínské úřady tehdy společnost GSK vinily z toho, že ve velkém uplácela manažery nemocnic, ale i jednotlivé lékaře, aby nakupovali její léky. V září 2014 byla čínským soudem britské farmafirmě vyměřena pokuta ve výši tří miliard jüanů (10,4 miliard korun) a podmínečný tříletý trest dostal také šéf čínské pobočky GSK Mark Reilly.

Sir Andrew Witty však platí za toho, kdo hlasitě vystupuje proti neudržitelnosti vysokých cen léků na americkém trhu. Vyjadřuje přesvědčení, že vytvořil společnost, která dokáže vydělávat a zároveň brát v potaz tlak společnosti na dostupnější zdravotní péči. Má tedy ještě dalších 12 měsíců na to, aby o tom své kritiky přesvědčil.

-usi-

Vyšlo na Zdravotnickydenik.cz