INZERCE

Balík eur, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Fond slovenského oligarchy Brhela vydělal 869 milionů korun. Díky podnikání v energetice

Výhody fondů kvalifikovaných investorů registrovaných v Česku objevil nejeden slovenský byznysmen. Patří mezi ně i oligarcha Jozef Brhel, v minulých letech řazený mezi kmotry v zákulisí levicově populistické strany Smer. Na rozdíl od zoufalců z Arca Investments se Brhelovi daří. Ve fondu ZMJ má majetek za skoro pět miliard korun, loni vykázal zisk 869 milionů korun.

Čistá hodnota aktiv Brhelova fondu ZMJ se během loňského roku zvýšila z 4,39 na 4,96 miliardy korun. Přírůstek daný čistým ziskem 869 milionů korun byl zčásti redukován výplatou dividendy (298 milionů korun). Hlavní podíl na zisku mělo přecenění hodnoty ovládaných firem směrem nahoru (celkem plus 464 milionů korun), což se týkalo hlavně podniků Pow-en a E-Group. Díky dividendám z ovládaných firem a úrokům z poskytnutých půjček fond loni získal 391 milionů korun.

Fond ZMJ SICAV založila pro Brhela investiční společnost Amista v květnu 2017. Zaměřuje se hlavně na obor energetiky, kde působí prostřednictvím podfondu Industry Investments. Jeho nejvýznamnějším aktivem je společnost Pow-en, která se zabývá obchodováním s elektřinou a zemním plynem včetně dodávky koncovým zákazníkům na Slovensku. Vlastní také paroplynovou elektrárnu o výkonu 80 MW.

Dále do fondu patří společnost Alter Energo, zaměřená na projektování, výrobu rozvaděčů či výstavbu elektrických vedení. Podobné zaměření má také Ene-Tep. E-Group se zabývá výstavbou a rekonstrukcí rozvodných zařízení a obnovitelných zdrojů energie, oblastí měření a regulace a poradenskou činností. Ve všech případech se jedná o firmy se sídlem na Slovensku.

Investiční fondy s proměnným základním kapitálem, známé pod zkratkou SICAV, představují oblíbený a daňově výhodný způsob, jak spravovat majetek v řádu stovek milionů či miliard korun. Vedle snížené daně ze zisku nabízejí snadné navyšování i snižování vloženého kapitálu, nízké provozní náklady i trojitý dohled ze strany banky, auditorské firmy a správcovské investiční společnosti.

Fondy kvalifikovaných investorů jsou oblíbené i mezi českými miliardáři. Založili si je kupříkladu realitní magnáti Dušan Kunovský a Luděk Sekyra, brněnský investor Igor Fait, majitelé Unimex Group Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal, miliardáři Tomáš Plachý starší a mladší ze Safichem Group či Jaroslava Valová z rodinné firmy Siko.

David Tramba